Balkan Insight: Česko se od Babišova ‚Best in COVID‘ propadlo mezi nejhorší na světě

ČT/F24

Premiér Andrej Babiš | FOTO: ČT/F24

Česku se v době sílící pandemie dostává pozornosti z nečekaných míst. Pojednává o něm server Balkan Insight, projekt novinářů z jihovýchodní Evropy běžně mapující dění v Albánii, Bosně a Hercegovině, Bulharsku, Kosovu, Severní Makedonii, Moldavsku, Srbsku a dalších zemích Balkánu a blízkého okolí. Není to veselé čtení.

Kromě dvoutisícového protestu proti opatřením na omezení šíření koronaviru se článek o Česku na předmětném serveru dotýká i protestů během Dne české státnosti, jejichž o poznání menší rozsah připisuje prudce rostoucímu počtu nakažených a mrtvých, který zřejmě „část potenciálních účastníků o potřebnosti opatření přece jen přesvědčil“. Server v této souvislosti poukazuje na úterní rekordní přírůstek bezmála 16 tisíc nových případů nákazy a poznamenává, že Češi přistupují k pandemii koronaviru při její druhé vlně o něco málo seriózněji.

Článek připomíná v Česku už zlidovělá Babišova slova „Best in COVID“, která pronesl na konci srpna na Bledském strategickém fóru, když byl tázán na opatření proti zneužívání dotačních peněz. České veřejnosti už autorka předmětného článku přiznává jakousi obezřetnost, poznamenává však, že vláda na tom sotva má jakoukoli zásluhu.

„Babiš strávil léto úvahami nad tím, že osobně nadobro zbavil zemi pandemie. Potom byl jeho ministr zdravotnictví, jehož angažoval kvůli nutnosti zavést přísná opatření proti šíření koronaviru, při druhé vlně pandemie přistižen, jak porušuje vlastní pravidla.“ Server, který už 10 let popisuje rozmary politiků z Balkánu, Prymulův skandál natolik zaujal, že obsáhle popsal každý známý detail z jeho schůzky s Faltýnkem stejně jako následné vytáčky obou Babišových mužů. K Faltýnkovi navíc dodal, že se svým odchodem zjevně moc nespěchá. Zdá se, že „Babišistán“ Balkánu zdárně konkuruje.

„Předseda vlády může být oligarchou stíhaným za podvody a se střety zájmů, který dovolil masivní šíření nemoci covid-19, ale přesto má naději vést příští vládu,“ nabízí článek pohled na české voličstvo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner