Balón za všechny prachy. Míč ze slavného filmu se vydražil za obří sumu

Ilustrační snímek (AdobeStock)

Ilustrační snímek | FOTO: AdobeStock

Film Trosečník z roku 2000 s Tomem Hanksem v hlavní roli je variací na román Robinson Crusoe, kde ovšem hlavnímu hrdinovi nedělá společnost domorodec jménem Pátek, ale volejbalový míč s přimalovanou tváří pojmenovaný Wilson, s nímž si protagonista snímku mimo jiné povídá, aby se na opuštěném ostrově nezbláznil. Slavná filmová rekvizita se nyní dostala do dražby, kde za balón zájemce neváhal zaplatit opravdu závratnou sumu.

Film, v němž Hanks ztvárňuje zaměstnance transportní společnosti, který jako jediný přežije zřícení letadla a uvízne na neobydleném ostrově, se stal hitem. A „ozdobený“ volejbalový míč s obličejem, který Hanksova postava pojmenuje Wilson, je ve snímku po většinu času jediným přítelem hlavního hrdiny. Polidštěná mičuda evidentně učarovala i účastníkům aktuální aukce, jejíž vítěz za filmový balón zaplatil závratnou sumu 308 tisíc dolarů, tedy bezmála sedm milionů korun, píše britská BBC.

Týdeník FORUM (Lucie Batková / FORUM 24)

Aukční síň Prop Store, která filmovou rekvizitu nabídla k prodeji, uvedla, že míč byl schválně upraven tak, aby vypadal špinavý. A během natáčení strávil balón hodně času ve vodě. Podle popisu aukčního domu je filmová rekvizita stylizována tak, aby vypadala „výrazně vystresovaně s barvou přidanou pro vytvoření iluze opotřebovanosti a špinavosti“. Iluzi lidského obličeje dotváří i hrst tabákových stonků připomínajících vlasy. Tom Hanks byl za roli trosečníka dokonce nominovaný na Oscara za nejlepšího herce, cenu mu ale vyfoukl Russel Crowe hrající římského generála ve filmu Gladiátor.

Aukční síň Prop Store samozřejmě nenabízela jen volejbalový míč z Trosečníka, různých filmových rekvizit a předmětů je k mání přes tisícovku, uvádí BBC. A míč Wilson také nebyl jedinou položkou, jejíž cena se utrhla ze řetězu. Za sumu 235 tisíc dolarů (asi 5,2 milionu korun) se prodal kostým hlavního hrdiny z rodinné komedie Vánoční skřítek z roku 2003. Odhad dražitelů byl přitom skoro desetkrát nižší.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články