Banka UniCredit chce urychlit odchod z Ruska. Kupce hledá v Indii i Číně

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Italská bankovní společnosti UniCredit se snaží urychlit plány na odchod z Ruska, zájemce o své tamní podnikání proto bude hledat i mezi investory mimo Rusko. S odvoláním na informované zdroje to dnes uvedla agentura Reuters. Mluvčí UniCreditu se ke zprávě odmítl vyjádřit.

UniCredit jednala s místními zájemci, ale stupňující se západní sankce tyto snahy zbrzdily. To přimělo banku podle jednoho ze zdrojů rozšířit hledání i v zemích, jako je Čína a Indie, kde by zájemci mohli být otevřeni výhodnému nákupu. Druhý zdroj uvádí, že banka jedná s potenciálními investory, které ale nejmenoval. Možnost zájemce z Ruska je ale podle zdrojů stále ve hře.

(Týdeník FORUM)

Generální ředitel UniCredit Andrea Orcel analytikům v květnu řekl, že sankce postupně snižují šance na dohodu s ruským zájemcem. Bývalý investiční bankéř ve snaze urychlit snížení napojení banky na Rusko využil mimo jiné výměnu aktiv, takže například vyměnil úvěr ruské společnosti za úvěr ruské banky evropskému dlužníkovi. Dvakrát se ale podle něj stalo, že UniCredit nemohla dokončit velké obchody, které by snížily její angažovanost v Rusku, protože protistranu těsně před podpisem dohody zasáhly sankce.

Ruský podnikatel Vladimir Potanin, jehož holding Interros koupil v květnu ruskou divizi Société Générale, tehdy agentuře Interfax řekl, že odmítl návrh na převzetí ruské pobočky UniCreditu.

Investoři v Číně, Indii nebo Turecku, tedy v zemích, které nepodpořily sankce vůči Rusku, by mohli mít zájem o aktiva, jejichž hodnotu snížil odliv západních firem po zahájení války na Ukrajině. UniCredit patří mezi evropské banky s největším napojením na Rusko – byla tam čtrnáctou největší bankou.

Obavy kvůli napojení banky na Rusko nedávno Orcel odmítl a řekl, že pro UniCredit už to nepředstavuje hrozbu. Banka totiž v prvním čtvrtletí zaúčtovala rezervy 1,2 miliardy eur (29,7 miliardy korun) na pokrytí budoucích ztrát. UniCredit sice vyhodnocuje všechny možnosti svého budoucího podnikání v Rusku, včetně odchodu, podle Orcela to však potrvá delší dobu, vzhledem k závazkům vůči zaměstnancům a zákazníkům a snaze zachovat hodnotu pro akcionáře.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]