Policisté objevili v centru Českých Budějovic bar, který porušil vládní opatření. Měl otevřeno o půl desáté. Na podnik se vrhla zásahovka a musela dokonce i vyrazit dveře. Restauratéři se shodují, že přijímaná vládní opatření jsou pro gastronomii likvidační, a to s sebou pak přináší i podobné občasné porušování některými podnikateli, kteří jsou už z chaotické situace unaveni. „Zoufalí lidé dělají zoufalé činy,“ komentuje jeden z nich.
Českobudějovičtí policisté v pátek večer kontrolovali dodržování vládních nařízení, která nařizují podnikům zavírat v osm večer. V centru města v půl desáté večer narazili na podnik, který opatření porušil. Když se snažili provést kontrolu a do podniku vstoupit, nikdo na jejich výzvy nereagoval, přestože se v místě pohybovali hosté.
„Po marných výzvách proto policisté provedli násilný vstup do baru, vyražení skleněné výplně vstupních dveří. Násilný vstup provedli přivolaní specialisté ze zásahové jednotky. Vše se obešlo bez zranění. V baru pak bylo zjištěno bezmála třicet bavících se hostů,“ popsal policejní mluvčí Jiří Matzner.
Provozovatel i hosté baru se podle něj dopustili přestupku, který postoupí k prošetření u správního orgánu. Podnik měl dle policistů tímto způsobem fungovat delší dobu a jeho princip připomíná undergroundové akce z dob komunismu. Bar otevírá až poté, co důkladně prohlédne okolí, že se v přilehlých ulicích nikde nenachází policejní hlídka. Vstup je poté jen pro pozvané, kteří znají speciální heslo.
Nebyl to jediný prohřešek, který se v Českých Budějovicích stal. „V dalším baru v centru pak policisté zjistili desítku bavících se hostů, zde se vše obešlo „bez problémů“, i toto jednání bude předmětem správního řízení. „Podobným jednáním si vlastně všechna aktuální omezení prodlužujeme, nemyslíte?“ napsal mluvčí.
„Vláda se rozhodla gastronomii obětovat“
Většina restauratérů aktuální opatření dodržuje, jak vyplývá z policejních statistik. Například ve středu provedli v Česku celkem 4 189 kontrol zaměřených na jejich dodržování, přičemž jen šestnáct restaurací nerespektovalo zavírací dobu.
Restauratéři a odborníci se shodují, že množství zaváděných opatření, která se často mění a jejich podoba není nijak předvídatelná ani z týdne na týden, podnikatele už unavuje. „Je to tak trošku jízda brzda, plyn, brzda, plyn, až se z toho všem ve voze dělá zle a nezbývá nám nic jiného než polykat kinedryl,“ komentoval pro CNN Prima NEWS nařízení Václav Vojíř, majitel restaurací v Praze. Opatření dodržuje tak, jako drtivá většina podnikatelů v Česku, chápe ale i situace, při kterých se je někteří rozhodnout porušit.
„Vůbec se nedivím, že některým kolegům došla trpělivost, morální rezistence, a rozhodli se vzdorovat příkoří tím, že oznamují věci, jako že nezavřou, nebo nerespektují povolenou kapacitu a podobně. Já bych to shrnul jednoduše tím, že zoufalí lidé dělají zoufalé činy,“ sdělil Vojíř.
Nařízení zavírat hospody ve 20 hodin kritizovali i další lidé z oboru. „To nařízení nemá naprosto žádný smysl – čísla rostou kvůli návratu dětí do škol, nikoliv kvůli otevření restaurací. Restaurace se opět staly obětním beránkem neochoty vlády řešit skutečné zdroje šíření koronaviru. Tento přístup, kdy se vláda vyhýbá zodpovědnosti za skutečná řešení, jen zvyšuje nedůvěru vůči vládě,“ komentoval pro FORUM 24 Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.
Podle Luboše Kastnera z Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR jsou zaváděná opatření diskriminačním krokem. „Vláda se rozhodla gastronomii obětovat a udělat z ní mediální politickou hračku. Gastro totiž nikdy nebylo, na rozdíl od škol, firemního nebo veřejného prostředí trhů a MHD, významným ohniskem vzniku nákazy,“ řekl pro FORUM 24. „Vláda jde proti byznysu, který dělají čeští lidé, s českými lidmi pro české lidi. A peníze, které se v něm vydělají, zůstávají v Čechách. Nejsme žádná montovna,“ dodal.