Barbarství za Babišovy vlády? Umělecká díla jsou ničena, komentuje Kupka rekonstrukci Thermalu

Martin Kupka (Archiv ODS)

Martin Kupka | FOTO: Archiv ODS

Před několika dny označil vnuk autorky karlovarského hotelu Thermal Jan Kordovský ministryni financí Alenu Schillerovou za lhářku poté, co v ČT tvrdila, že jsou se zástupci architektky Věry Kordovské během rekonstrukce v kontaktu. Že si za tvrzením stojí, potvrdila nyní i v reakci na sněmovní interpelaci poslance Martina Kupky z ODS. Zde navíc dodala, že Kordovský účast na další schůzce odmítl.

Eric Drooker

„Já rozhodně s velkým respektem a s velkou úctou přistupuji k odkazu práce manželů Machoninových, ale hotel nemůžeme nechat spadnout. Prostě nemůžeme dalších 10 let vést debatu. Hotel je nutné zrekonstruovat. Je to důležitý kulturní stánek, který se používá pro Mezinárodní filmový festival. Takže to bych chtěla zdůraznit, a toto jsou věci, které neustále poměřujeme,“ vysvětlovala Schillerová rychlý postup v rekonstrukci.

Promarněná příležitost

Podle ministryně navíc měla proběhnout schůzka právě mezi Kordovským zastupujícím architektku a ředitelem hotelu Novákem, ale další schůzku měl již odmítnout. „Podle mých informací 21. ledna tohoto roku kontaktoval jednoho z architektů rekonstrukce a panu Kordovskému byla panem ředitelem nabídnuta účast na společném jednání 23. ledna, které nevyužil,“ doplnila. Jelikož ale diskuze probíhala na uzavřeném jednání  Poslanecké sněmovny, nemohl vnuk Machoninové reagovat.

Jak ale následně Kupka zdůraznil, zajímala ho především umělecká a kulturní kvalita celé rekonstrukce: „Máme sice výjimečnou příležitost, aby byl stát ještě v kontaktu s jednou z autorek a dokázal svá slova o tom, jak respektuje její odkaz třeba tím, že s ní bude v kontaktu nad rekonstrukcí a repasí toho původního nábytku. Ale vedle toho se dozvídáme, jak jsou umělecká díla nesporné kvality opomíjena nebo dokonce ničena.“

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Nedůstojná přestřelka?

V reakci označila Schillerová celou interpelaci za „nedůstojnou přestřelku“, kdy se zaštítila tím, že hotel neplánuje prodat, ale snaží se ho zachránit. „Neporušujeme žádné právní normy v této oblasti. Já se se zástupci rodiny Machoninových sejdu,“ přislíbila znovu. Ale na otázku o kvalitě provedení samotné rekonstrukce nakonec neodpověděla. Jak již několikrát zopakovala, klíčové pro ni zůstává především stihnout realizaci změn do Mezinárodního filmového festivalu, který se koná na přelomu června a července.

Posléze Kupka uvedl, že ho nejenom vyjádření ministryně, ale i informace od rodiny architektů Machoninových pouze utvrdily v tom, že o rekonstrukci s respektem k původnímu dílu, autorům a uměleckým hodnotám nemůže být řeč. „Stát se zase chová jako barbar,“ uzavírá.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články