Bartoš: Chci jednat s premiérem o předčasných volbách, vláda naši důvěru nemá

Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš a předseda STAN Vít Rakušan (ČTK)

Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš a předseda STAN Vít Rakušan | FOTO: ČTK

Představitelé koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a koalice Pirátů a hnutí STAN jednali na pondělní společné schůzce o dalším postupu vůči současné vládě Andreje Babiše (ANO). Jak sdělil lídr Pirátské strany Ivan Bartoš, z pohledu sběru poslaneckých hlasů je vyslovení nedůvěry vládě jednodušší cestou, chce však diskutovat s dalšími politickými stranami o možném rozpuštění sněmovny, které by vyvolalo předčasné volby. Což je varianta, kterou považuje za zodpovědnější.  

„Dnes jsme se poprvé sešli s koalicí SPOLU, abychom projednali varianty ukončení vlády Andreje Babiše. Vlády, která kromě enormního střetu zájmů pana premiéra či dalších afér má na triku i hrubé nezvládnutí pandemie covidu v České republice, ale i naprostý rozvrat státních financí,“ uvedl na začátku tiskové konference Ivan Bartoš.

Eric Drooker

Piráti a Starostové podle něj trvají na variantě rozpuštění sněmovny, která by znamenala pokus dovést zemi k předčasným volbám. „Abychom o případné nové vládě této země nechali rozhodovat občany této země. Tedy co nejdříve potom, co senát schválí a pan prezident podepíše volební zákon, na který v tuto chvíli všichni čekáme,“ dodal Bartoš.

Koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL však podle něj i po společné schůzce trvá stále na variantě vyslovení nedůvěry vládě, po které by následovaly předčasné volby.

„Z pohledu sběru hlasů je tato cesta jednodušší,“ řekl Bartoš s tím, že o dalším postupu ještě chce jednat, rozpuštění sněmovny se mu zdá zodpovědnější.

Pro rozpuštění sněmovny je zapotřebí ústavní většina, tedy nejméně 120 poslanců. Jenže tady nastává další a nejdůležitější háček. Vládnoucí hnutí ANO a ČSSD má v součtu 92 poslanců. Opozice (108 poslanců) by tak musela jednomyslně hlasovat pro předčasné volby a ještě sehnat zbylých 12 hlasů v některé z vládních stran.

Pro vyslovení nedůvěry je potřeba nadpoloviční většina poslanců, tedy minimálně 101 hlasů, přičemž všechny opoziční strany dohromady tvoří 102 hlasů.

K jednání chtějí Piráti se Starosty vyzvat i další politické subjekty. „U sociální demokracie, kde řada politiků hovoří proti vládě, jíž jsou součástí, ta debata je na místě,“ naznačil předseda Pirátů. Chtěl by se setkat i s premiérem Babišem, který se již dříve vyjádřil, že o důvěru žádat nebude. Podle Bartoše však na společné tiskové konferenci v sobotu, na které s ministrem zahraničí Janem Hamáčkem (ČSSD) odhalil vliv ruských agentů na výbuch ve Vrběticích, ukázal, že situaci nemá pod kontrolou.

„Faktem je, že to ultimátum, které padlo vůči Andreji Babišovi, aby on sám předstoupil před poslaneckou sněmovnu a požádal o vyslovení důvěry, vyprší až v pátek. A my této doby využijeme k jednání. Budeme jednat nadále s našimi partnery v opozici, tedy s koalicí SPOLU, ale chceme jednat i s ostatními stranami ve sněmovně. Chceme se jich ptát, jak si oni představují další vývoj,“ sdělil předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan.

Koalice SPOLU vyzvala na čtvrteční tiskové konferenci premiéra Andreje Babiše, aby do týdne požádal sněmovnu o vyslovení důvěry. Sbírá podpisy pro svolání mimořádné schůze, na které bude chtít hlasovat o vyslovení nedůvěry. „Současná vláda se potácí v agónii, funkce ministrů se rozdávají skoro za trest a nominanti si je přehazují jako horký brambor. Je jasné, že taková vláda nemůže efektivně řídit Českou republiku, a je zřejmé, že vládě už nikdo nevěří,“ sdělila předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.