Bartoš i Rakušan jsou proti koalici ANO, Pirátů a STAN s podporou SPD v Plzni

Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš a předseda STAN Vít Rakušan (ČTK)

Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš a předseda STAN Vít Rakušan | FOTO: ČTK

Předseda Pirátů Ivan Bartoš i šéf Starostů Vít Rakušan se postavili proti vznikající koalici ANO, Pirátů a STAN s podporou dvou zastupitelů za SPD ve vedení Plzně. Bartoš na twitteru uvedl, že chce případně využít kontrolní mechanismy v Pirátské straně. O věci také jednal s Rakušanem. Ten ČTK napsal, že žádná spolupráce v Plzni s SPD uzavřena nebyla. S koalicí, která by se opírala o podporu SPD, nesouhlasí.

Komunální volby v Plzni vyhrála koalice SPOLU tvořená ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Po sečtení hlasů ale ANO, Piráti a STAN oznámili, že mají 23 křesel v 47členném zastupitelstvu a že ANO získalo dva další zastupitele za SPD. Lídři ANO, Pirátů a STAN ještě v noci podepsali společné memorandum. Primátorem by měl být lídr ANO Roman Zarzycký, dosavadní první náměstek primátora a současně ekonomický náměstek hejtmana.

Bartoš uvedl, že má s ustavovanou koalicí v Plzni osobně velký problém. “U Pirátů rozhodují místní sdružení samostatně, existují ale kontrolní mechanismy. Pokud nebude zbytí, budu chtít jejich využití,” dodal. Podrobnosti se ČTK snaží zjistit.

Plzeňský lídr Pirátů Pavel Bosák za vznikající koalicí stojí. ČTK řekl, že bude situaci dnes večer vysvětlovat na předsednictvu České pirátské strany v Praze. “Byl jsem pozván na jednání republikového předsednictva. Já jim musím vysvětlit, jaká je situace v Plzni, která je teď hodně pohyblivá,” řekl Bosák. “Nicméně já jsem něco podepsal, někdo si může myslet, že je to chyba, ale já svoje slovo budu držet,” dodal. Večer bude vedení Pirátů vysvětlovat, co ho k tomu vedlo. “Následně uvidíme, co republikové předsednictvo podnikne za kroky a jestli vůbec nějaké,” uvedl.

Členská základna v Plzni podle Bosáka projednala povolební strategii, s níž jsou podle něj uvedené kroky v souladu. “Nikdy bychom nejednali s SPD a nikdy bychom nepodpořili městskou radu s SPD,” uvedl Bosák. Dodal, že ANO dál shání podporu a zopakoval, že má minimálně 17 hlasů, tedy 15 mandátů z voleb a podporu dalších dvou zastupitelů, kteří kandidovali za SPD, po dalších čtyřech mandátech mají Piráti a STAN.

“Kolik lidí nakonec při ustavujícím zasedání a z jakých stran zvedne ruku pro koalici, tak to já teď ještě nevím. Ale minimálně víme, že ty tři subjekty, které to podepsaly (ANO, Piráti a STAN) spolu budou spolupracovat,” uvedl. “Koalice je de facto menšinová, ale shání pro sebe podporu,” dodal. Primátorem by měl být podle dohody lídr ANO Roman Zarzycký, dosavadní první náměstek primátora a současně ekonomický náměstek hejtmana.

“S tím, aby se koalice, jejíž součástí je STAN, opírala o podporu SPD, nesouhlasím. Jednání v Plzni prý ale dál probíhají, věřím, že koalice bude ve výsledku složena z demokratů,” napsal Rakušan v sms zprávě ČTK. Identickou zprávu poslal DeníkuN.

Nad spoluprací s SPD se pozastavili také zástupci plzeňského SPOLU. Zapojení zastupitelů zvolených za SPD do vedení města by podle nich pošlapalo hodnoty, které SPOLU sdílí s dalšími demokratickými stranami, a ohrozilo praktické fungování města. Lídr vítězného SPOLU v Plzni David Šlouf vznikající koalici označil za předem domluvenou. Zarzycký to odmítl.

Koalice SPOLU získala v Plzni v obecních volbách 27,72 procenta hlasů, což je 15 mandátů v zastupitelstvu. ANO bylo těsně druhé s 27,26 procenta a rovněž 15 mandáty. Ve volbách před čtyřmi lety byla situace opačná, tehdy těsně zvítězilo ANO před ODS. Třetí byla letos PRO Plzeň, čtvrtí Piráti mají čtyři mandáty, čtyři zastupitele bude mít na pátém místě STAN. Šestá je SPD se čtyřmi mandáty.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články