Bartoš jednal se Zemanem o třech krizích, ve kterých je Česko

Předseda Pirátů Ivan Bartoš (FB Česká pirátská strana)

Předseda Pirátů Ivan Bartoš | FOTO: FB Česká pirátská strana

Ivan Bartoš (Piráti) v úvodu brífinku řekl, že se podle něho Česká republika nachází ve třech krizích. Tou první je covidová. Druhá je diplomatická a bezpečnostní související s vrbětickou kauzou. Za třetí krizi označil tu ústavní. Za řešení považuje předčasné volby, k nimž podle něho cesta vede přes rozpuštění sněmovny.

„Já jsem s panem prezidentem samozřejmě diskutoval i tu preferovanou cestu, kdy by o budoucí vládě rozhodli lidé v předčasných volbách. Je to ta cesta hledání 120 odvážných ve sněmovně. Tam se ta debata vedla i na téma, zda prezident musí či nemusí vyhovět žádosti sněmovny o rozpuštění k vypsání předčasných voleb, sdělil po jednání s prezidentem Bartoš. „My jsme přesvědčení, a říkají to i ústavní právníci, že ústava v tomto nedává žádnou volnost výkladu. Pan prezident to dále nekomentoval.

Bartoš reagoval na Zemanův víkendový výrok, že při žádosti o rozpuštění sněmovny je na prezidentovi, zda ji rozpustí, či nerozpustí. Toto tvrzení odmítli členové opozice i ústavní právníci. Koalice Pirátů a STAN chce sněmovnu rozpustit proto, že vláda ztratila toleranci ze strany KSČM.

Bartoš dodal, že koalice Pirátů a STAN bude nadále prosazovat cestu rozpuštění sněmovny a předčasných voleb. Zmínil také, že senát projednává volební zákon, jehož finální verzi prezident Zeman přislíbil podepsat.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]