Bartoš, nebo Fiala? Klíčová otázka voleb nabízí překvapivou odpověď

Ivan Bartoš a Petr Fiala (ČTK)

Ivan Bartoš a Petr Fiala | FOTO: ČTK

Lídr ODS a volební koalice SPOLU Petr Fiala to ještě nevzdal a dále má ambici být premiérem po podzimních parlamentních volbách. To je nejdůležitější vzkaz ze dvou předvolebních akcí, které si demokratická opozice Piráti/STAN a SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) naplánovala na tenhle týden. Nic víc, nic míň za tím prosím nehledejme. Když dáme emoce stranou a zachováme zdrženlivost vůči průzkumům veřejného mínění, zůstává nám už jen jedna, ale velice prekérní otázka. Kdo by tedy měl být premiérem, Ivan Bartoš, nebo Petr Fiala?

Volební lídr koalice Piráti/STAN Ivan Bartoš má dnes evidentně větší potenciál získávat a také ztrácet nové voliče. Hlas pro Bartoše a také pro koalici Piráti/STAN je hlasem pro moderní a ne úplně konvenční (z pohledu tradičního Česka) společnost, která dokáže odpustit státu vyšší daně a regulace ve jménu digitalizace, ale už ne papírovou byrokracii, kriminalizaci konopí a marginalizaci sexuálních menšin. Ivan Bartoš je svým vzhledem a projevem personifikací takového očekávaní a v této skupině voličů dnes nemá konkurenci, protože koalice SPOLU má pro mladé voliče a prvovoliče jenom sociální síť Dominika Feriho.

()

Pusťte nás na ně?!

Hlas pro Bartoše a také pro koalici Piráti/STAN je také hlasem proti korupčnímu systému posledních let, a taky hlasem odmítnutí etablovaných a údajně „zkompromitovaných a zkorumpovaných“ politických stran a hnutí. Jejich lídři ještě nedávno viseli v teplácích na neslavném a hanebném pirátském autobuse a Bartoš a spol. všem hrozili: „Pusťte nás na ně“. Dnes to už z pochopitelných důvodů možné není, protože z pirátského „vězení“ by „stará a prošlá“ pravice (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) vládnout s Piráty nemohla, ale Ivan Bartoš to v kampani sofistikovaně využívat bude s cílem získat nerozhodnuté a váhající městské a liberální voliče.

Na rozdíl od Bartoše je volební lídr koalice SPOLU Petr Fiala možná méně výrazný, energický a extravagantní, ale je čitelnější, konzistentnější a předvídatelnější. Není to garance volebního triumfu, a už vůbec ne v zemi, kde si za pět minut volebních dvanáct koupíte lidi za falešný úsměv a koblihu v metru, pár stovek pro seniory a rekreační poukazy pro zdravotní sestry. Hlas pro Fialu a koalici SPOLU by však mohl být standardním hlasem pro obnovenou kontinuitu prozápadního směrování Česka jako liberální parlamentní demokracie.

Poslední, co nová vláda potřebuje

Kdybychom neměli šílenou osmiletou zkušenost s jedním neosvíceným miliardářem toho nejhoršího zakarpatského typu, znělo by to možná pateticky a trapně. Česko však o jakoukoli vizi přišlo a nutně potřebuje, aby potenciální nová vládní superkoalice Piráti/STAN a SPOLU měla svou ideovou a politickou demarkační linii. Jenom ta jí umožní přežít všechny budoucí spory o personální nominace, míru zdanění firem a lidí nebo explozivní kulturně-etické otázky (speciální finanční podpora rodin s více dětmi, homosexuální manželství, dekriminalizace lehkých drog).

Miloš Zeman krátce po svém prvním zvolení prezidentem se svým hlavním poradcem Martinem Nejedlým v březnu 2013 (ČTK)

Jenomže to je to poslední, co teď demokratická opozice a potenciální nová vládní koalice potřebuje. Čeká ji boj se současnou vládní (ne)koalicí ANO, ČSSD, KSČM a SPD, která si bude sprostě a v masivní míře kupovat voliče a zároveň své tvrdé jádro strašit před opoziční apokalypsou: vyššími daněmi, nižšími důchody, migrací a rozvratem tradiční české rodiny kvůli drogám a LGBTI komunitě. Čeká ji boj s masivními dezinformacemi a médii, která ovládá současný premiér, a médii, na která předseda vlády dosáhne z pozice obchodních vazeb (bulvární weby a periodika), anebo z pozice státní síly (veřejnoprávní média).

Kdo to tedy bude?

Bartoš a Fiala a jejich koalice na demokratickém půdorysu to ustojí, jenom když se vymezí proti éře babišismu, ne když podlehnou volání sebestřednosti a vymezí se proti sobě navzájem. Dokonale tak znechutí své vlastní potenciální voliče a jejich volební neúčast nahraje do karet Babišovi a spol. Je pravdou, že Bartoš a Fiala bojují částečně o stejné voliče, ale motivace všech jejich potenciálních voličů se dá shrnout do jedné věty: žít konečně zase v normální a férové zemi. Dnes skutečně není životně důležité, jestli bude premiérem Ivan Bartoš, nebo Petr Fiala. Po osmi letech bude bohatě stačit, když přesvědčí a zmobilizují lidi k volbám a ti zařídí, že novým premiérem nebude Andrej Babiš. To bude jejich první a největší politické vítězství, bez ohledu na osobní ambice.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]