Bartoš se omluvil za Zemana první transgender političce. V Bruselu ještě promluví o Babišových miliardách

Předseda Pirátů Ivan Bartoš  (ČTK)

Předseda Pirátů Ivan Bartoš | FOTO: ČTK

Šéf Pirátů odcestoval do Bruselu. Zvolil symbolické datum – přesně za rok začne Česko předsedat Evropské unii. Jak uvádí server Seznam Zprávy, cestu vykazuje jako kampaň před říjnovými parlamentními volbami.

Ivan Bartoš má ve svém bruselském programu řadu unijních těžkých vah – v čele s šéfem Evropského parlamentu Davidem Sassolim. Tato instituce tvrdě kritizuje českého premiéra Andreje Babiš (ANO) kvůli jeho střetu zájmů. Podle svého vyjádření letí Bartoš do unijní metropole na takřka premiérskou cestu.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Bartoš má v plánu setkat se také s Čechy žijícími v Bruselu, jde o tisíce lidí – ostatně také s volebním právem. Zároveň se netají tím, že v Bruselu bude vystupovat proti premiérovi Babišovi. „Tématem bude rovněž střet zájmů Andreje Babiše, který si skrz své firmy neoprávněně odklání miliardy z peněz daňových poplatníků. Chceme zajistit, aby se podobné věci do budoucna nemohly opakovat, což máme zahrnuto i v našem velkém protikorupčním programu,“ uvedla k cestě mluvčí Sadílková. Babiš dlouhodobě osočuje Piráty, že proti němu vedou „kampaň“ v Bruselu. Na jaře Evropská komise potvrdila, že je podle ní český premiér ve střetu zájmů, v červnu europarlament přijal rezoluci, v níž tento střet zájmů ostře odsoudil.

Bartoš si naplánoval setkání s již zmíněným šéfem Evropského parlamentu, italským sociálním demokratem Sassolim, eurokomisařkou pro evropské fondy Elisou Ferreirou či dokonce s místopředsedkyní belgické vlády Petrou de Sutter z místní strany Zelených. De Sutter je také první transgender političkou v Evropě. Otázka transgender komunity je v Česku momentálně vysoko na politické agendě poté, co lidi neztotožněné se svým biologickým pohlavím napadl prezident Miloš Zeman, jemuž jsou prý „bytostně odporní“. „Omluvil jsem se jí za nehorázné výroky našeho prezidenta vůči trans lidem,“ uvedl Bartoš po setkání s političkou.

Cestu Bartoš vykazuje jako akci v rámci předvolební kampaně – náklady na ni se objevují na volebním transparentním účtu jím vedené koalice.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]