Bartoš: Zeman zdržuje vznik nové vlády, nemáme prezidentský systém

Ministr Ivan Bartoš (Piráti) a premiér Petr Fiala (ODS) (FORUM 24 / Аlеոа Spálеոská)

Ministr Ivan Bartoš (Piráti) a premiér Petr Fiala (ODS) | FOTO: FORUM 24 / Аlеոа Spálеոská

V České republice není prezidentský systém, Miloš Zeman proto nemá právo odmítnout kandidáta na ministra. V nedělní Partii na CNN Prima News to řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš. Podle něj hlava státu vznik nové vlády úmyslně zdržuje. Ministryně financí v demisi a šéfka poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová se naopak Zemana zastala.

„Prezident právem odmítnout kandidáta, který je navrhovaný premiérem, nedisponuje. Je to názor řady ústavních právníků. Vláda je odpovědná sněmovně, nejsme prezidentský systém. Říct, že se někomu nelíbí něčí politický názor, to není důvod, který by mohl prezident použít,“ prohlásil šéf Pirátů. 

()

Podle Bartoše jsou důvody prezidenta Zemana pro nejmenování Jana Lipavského (Piráti) naprosto smyšlené. „Hlavním důvodem Zemanových výhrad k Lipavskému je Rusko a Čína,“ prohlásil předseda Pirátů.

Zároveň zopakoval, že Lipavský je jediný kandidát pětikoalice na pozici ministra zahraničí. Zítra je klíčová schůzka Petra Fialy s Milošem Zemanem, na základě výsledku budeme dále jednat. Ve hře je kompetenční žaloba, vláda by měla být jmenována kompletně. Uvidíme, jak dopadne schůzka, pak se sejdeme s šéfy koaličních stran,“ řekl Bartoš.

Jména kandidátů na ministry podle šéfa Pirátů dostal prezident včas. Bartoš se proto domnívá, že Zeman zdržuje jmenování nové vlády úmyslně. „Vláda Petra Fialy byla na stole už před ustanovením sněmovny. On mu jména ministrů už tehdy představil. Teď je to Zeman, kdo brzdí vznik vlády. Zeman měl velmi silný vliv na vládní politiku už za Babiše, je zvyklý tuto roli hrát. Není to ale prezident republiky, který by měl mít personální výhrady,“ vzkázal Bartoš.

„Prezident mohl, kdyby chtěl, říct: ‚Mám covid a mám dodržovat 14denní karanténu a nic se nebude dít.‘ Místo toho zvolil zvláštní pozici, aby nezdržoval. Nebylo to nic jednoduchého, orientoval se v rozpočtu. Myslím, že je to na místě,“ reagovala na slova Bartoše končící šéfka státní kasy Schillerová.

Podle ní prezident Miloš Zeman nepostupuje v rozporu. „Já jako právník sledovala vše a řada ho hájí, řada je proti. Spor je bezesporu politický, slovy Václava Klause, je to nedůstojné – designovaný premiér musí prokázat schopnosti a přesvědčit,“ dodala Schillerová.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]