Bartošova velká demonstrace? Obránci naší kultury přilákali jen pár stovek lidí

Ilustrační foto (David Těšínský / se svolením autora)

Ilustrační foto | FOTO: David Těšínský / se svolením autora

V horní části Václavského náměstí v Praze se v sobotu sešli odpůrci islámu na akci Czexit – boj za naši kulturu a bezpečnou zem. Ač Adam B. Bartoš oznamoval největší demonstraci, která bude úplnou revolucí, dopadlo to stejně jako vždycky. Ve stejné době se v dolní části náměstí, na Můstku, konala akce Solidarita s uprchlíky.

Na pódiu pod sochou svatého Václava zahájil akci Czexit – boj za naši kulturu a bezpečnou zem krátkým koncertem Tomáš Ortel, zpěvák stejnojmenné skupiny. Podle odhadu zpravodaje ČTK se tam sešly zhruba tři stovky lidí. Demonstranti si přinesli zejména české vlajky, v davu ale vlály i německé.

V proslovech zazněly výtky na adresu představitelů Evropské unie, české vlády a českých i evropských politiků. Vulgární skandování v němčině pak směřovali účastníci společně s některými řečníky na adresu německé kancléřky Angely Merkelové. Čeští politici prý selhávají a je třeba je podle demonstrantů vyměnit.

Herečka, zpěvačka a protiuprchlická aktivistka Jana Yngland Hrušková pak kritizovala média, která podle ní neinformují o problémech s migranty, které označila mimo jiné také za perverzní a pedofily. Z improvizovaného pódia zaznělo také to, že by měly vzniknout seznamy lidí, kteří migrantům pomáhají. Řečníci vyzývali k vystoupení Česka z EU. Na akci promluvila a zazpívala i zpěvačka Olivie Žižková, která se nedávno proslavila svým „songem“ proti imigrantům Evropo dýchej.

Účastníků druhé akce byly jen dvě desítky. Po zhruba půl hodině se za doprovodu policie vydaly s vlajkou Antifa do horní části náměstí. Oba znesvářené tábory musel oddělit policejní kordon. Členové obou skupin se vzájemně překřikovali, vše se ale obešlo bez fyzických potyček. Antifašisté před 16:30 odešli.

Na obě akce dohlíželi policisté. „Nezaznamenali jsme žádné potíže. Policisté museli na náměstí řešit pouze auto zaparkované v pěší zóně, které muž vydával za petiční stánek. Po výzvě policie odjel,“ sdělila policejní mluvčí Iveta Martínková.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]