Bartuška popsal, co se děje. Schytal to za realistický popis

Eric Drooker

Vládní zmocněnec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška čelí trestnímu oznámení za výroky o upalování a zabíjení na Ukrajině jako způsobech, jak řešit ruskou intervenci. Oznámení podal poslanec KSČM Zdeněk Ondráček. Řekl to při čtvrtečních sněmovních interpelacích. Bartušku za výroky opět kritizoval ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).
Ondráček označil zmocněncova slova v rozhovoru pro server Neovlivní.cz za cynická, urážlivá a patrně fašizující. „Trestněprávní rovinu v tom vidím,“ uvedl. „Je to ve sporu se vším tím, co by mělo být obsahem zahraniční politiky českého státu,“ řekl k Bartuškovým výrokům Zaorálek. Zmocněnec podle něho porušil i vnitřní předpisy ministerstva, kterého je zaměstnancem. Ministr se s Bartuškou ještě nesešel, ale ministerstvo ho prý rozhodně potrestá. Fašizujícího výroku se Bartuška dopustil i podle prezidenta Miloše Zemana.

Je dobré se podívat na to, co vlastně Bartuška řekl.

Zmocněnec pro server Neovlivní.cz řekl prohlásil, že ruské rozpínavosti je třeba čelit za každou cenu. „Šlo to jakoby přes kopírák a popírá to teorii o lidovém povstání. Skupina civilistů obsadí budovy administrativy, muži, ženy, děti. Do dvou dnů se tam začínají nosit zbraně, ženy a děti odcházejí, zůstávají ozbrojenci. Pokud se jim postavíte rychle čelem, jako to udělali třeba v Oděse, kde je prostě upálili, nebo v Dněpropetrovsku, kde je prostě zabili a pohřbili u silnice, tak máte klid. Když to neuděláte, tak máte válku,“ řekl Bartuška.

Citlivé téma, hrubá skutečnost

Jak jde o zabíjení a upalování, je to dost citlivé. Sotva ale předpokládat, že by někdo něco takového řekl a dělal si z toho legraci, nebo to naopak myslel tak, že je to správné. Bartuška prostě popsal realitu. Není divu, že se toho hned chytil Miloš Zeman, který začal mluvit o fašizujících výrocích, a komunistický poslanec. Jenže Bartuška mluvil o akci podporované ze zahraničí, v tomto případě z Ruska, přičemž ženy a děti slouží jen jako kulisa nebo živé štíty. Je to odporná hra, ale schytá to Bartuška, který by nikoho nikdy nezabil a neupálil, zatímco ho za fašizující výroky trestně oznamuje komunista. A jeden bývalý komunista, navíc nastávající návštěvník Moskvy, co věří více ruskému ministrovi zahraničí než našim spojencům, ten si přisadí.

Kdyby Bartuška řekl, že ženy a děti slouží jako kulisa hry na lidové povstání a domobranu a že je třeba ozbrojence eliminovat, bylo by to věcně totéž. Ozbrojenci se eliminují násilím, a to je vždycky hnusné, protože to znamená někoho zabít, zranit, upálit a další nechutnosti. Bartuška prostě jen použil slovesa, která to vyjadřují. Jako kdyby se separatisté nepodíleli na vraždění a jako by je u nás někteří lidé za to dokonce nechválili. Na ty ovšem Ondráček (KSČM) žádné trestní oznámení nepodává.

Ale chudák Zaorálek, ten se teď musí pohoršit, místo aby řekl, že nejlepší by bylo, kdyby Rusové nelezli, kam nemají. Spousta lidí by ještě byla naživu.

Pokud jde o Bartušku, stojí asi za zmínku to, co napsal Erik Best. „V případě blížící se politické smrti velvyslance ČR pro energetickou bezpečnost Václava Bartušky je výchozím bodem červen 2010, kdy byl jmenován zvláštním vládním zmocněncem pro dostavbu Temelína, což mělo v prvé řadě zajistit, aby si nechal pro sebe svůj odpor k vítězství Rosatomu v temelínském tendru. Náhubek fungoval do té doby, než Rusové v březnu 2014 obsadili Krym, kdy si Bartuška opět pustil pusu na špacír.“

Teď bude konečně důvod s Bartuškou exemplárně zatočit.

P.S.: Po přečtení některých diskusních příspěvků je zřejmé, že schopnost pochopit čtený text není všude na vysoké úrovni. Obviňovat druhé, že jsou pro upalování lidí a ještě se k tomu přiznají, to vyžaduje skutečně zvláštní smysl pro logiku. V podstatě se ale lidé prozradí svým jazykem, třeba tím, koho stylem argumentace připomínají.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články