Basketbalistka za obchodníka se zbraněmi? Rusko a Spojené státy vyměnily hvězdu WNBA Grinerovou

Americká basketbalistka Brittney Grinerová (Lorie Shaull / CC BY-SA 4.0 / Wikimedia Commons)

Americká basketbalistka Brittney Grinerová | FOTO: Lorie Shaull / CC BY-SA 4.0 / Wikimedia Commons

Rusko v rámci výměny vězňů propustilo hráčku WNBA Brittney Grinerovou. Spojené státy výměnou za to propustily vězněného ruského obchodníka se zbraněmi Viktora Buta, informuje americká televize ESPN. Oba vězně si zástupci zemí vyměnili v Saúdské Arábii. Informaci na sociální síti twitter potvrdil i americký prezident Joe Biden.

„Před chvílí jsem mluvil s Brittney Grinerovou. Je v bezpečí. Je v letadle. Je na cestě domů,“ okomentoval propuštění hvězdy WNBA americký prezident, jehož administrativa celou akci vyjednala.

V únoru, přesně týden před začátkem ruské invaze na Ukrajinu, byla Brittney Grinerová zadržena na moskevském mezinárodním letišti Šeremetěvo s necelým gramem hašišového oleje do vaporizéru. V Rusku jí hrozilo až deset let vězení.

Celá situace okolo basketbalistky, která ve Spojených státech nastupuje za tým Phoenix Mercury, byla o to složitější, že její zadržení přišlo v době, kdy byly vztahy mezi USA a Ruskem na bodě mrazu kvůli ruské agresi proti Ukrajině.

Zhruba měsíc předtím, než Brittney Grinerová do Ruska vyrazila, Bidenova administrativa americkým občanům doporučila, aby do Ruska necestovali. Tuto výstrahu ovšem Grinerová ignorovala. Měla totiž podepsanou smlouvu s týmem UGMK Jekatěrinburg. V jeho barvách nastoupila už letos v lednu, odehrála poslední zápas před pauzou, v níž se hrála kvalifikace na mistrovství světa, a vrátila se do Ameriky. V půlce února, přesně týden před začátkem ruské invaze, se do Ruska musela vrátit, z letiště ale putovala přímo do vazby.

O zadržení se dlouho nemluvilo. Rodina Grinerové doufala, že když se věc udrží v tajnosti, vše se vyřeší a basketbalistka bude propuštěna. Jenže mlčení prolomila ruská celní služba, když její zadržení 5. března veřejně oznámila.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Po zhruba osmi měsících byla Grinerová vyměněna za ruského podnikatele a zakladatele mnoha leteckých dopravních společností Viktora Buta. Ten byl v roce 2012 ve Spojených státech odsouzen za nelegální mezinárodní obchod se zbraněmi. V tamním vězení si měl odsedět 25 let.

Původně měl být součástí dohody o výměně i bývalý příslušník námořní pěchoty Spojených států Paul Whelan. Nebyl ale do konečné dohody zahrnut a stále je v ruské trestanecké kolonii.

Zatčení Brittney Grinerové bylo v Americe mimořádně sledovanou událostí. Jeden z nejlepších basketbalistů historie LeBron James na sociální síť twitter krátce po jejím zadržení napsal: „Musíme se spojit a udělat vše, co je v našich silách, aby se BG rychle a bezpečně vrátila domů! Náš hlas jako sportovců je společně silnější.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články