„Jdeme správným směrem“, pochvaluje si předseda vlády Svobodného státu Bavorsko Marcus Söder (CSU) nové opatření, které má vést k rychlejšímu vyhošťování těch běženců, kteří nemají nárok na azyl ve Spolkové republice Německo.

Tento týden začalo totiž v Bavorsku fungovat sedm záchytných center, v nichž běženci pobývají po dobu vyřizování své azylové žádosti. O zřizování center infomovala britská agentura BBC.

Bavorská vládnoucí Křesťansko-sociální strana CSU se tímto postupem, který v ostatních spolkových zemích sklízí vlnu kritiky, snaží udržet svůj náskok ve voličských preferencích, jež by se jinak mohly přesouvat k antiimigrační AfD. Opatření také kritizuje bavorská opozice z řad SPD či Zelených. Kriticky se proti centrům vyslovuje i katolická a evangelická církev.

Zařízení vznikla ve městech Donauwörth, Zirndorf, Řezno, Deggendorf, Schweinfurt, Bamberg a Manching.

Ubytováno by v nich mělo být vždy zhruba tisíc až patnáct set migrantů. Střediska jsou součástí migračního plánu německého ministra vnitra Seehofera (rovněž z bavorské CSU). Spor o tento plán před měsícem uvrhl německou vládu do nejhlubší krize od jejího vzniku letos v březnu.

V centrech budou mít své pobočky Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF), který rozhoduje o žádostech o azyl, i správní soudy, které rozhodují o odvoláních proti rozhodnutí BAMF. Celý proces vyřizování žádostí se tak výrazně zrychluje.

List Heilbronner Stimme napsal, že záchytná centra jsou jen logickým důsledkem chybějící evropské solidarity v migrační politice, která se „už dlouho řídí heslem: Kdo nabídne nejhorší podmínky, ten ponese nejmenší zátěž“. „CSU se nijak netají tím, že jejím cílem je (migranty) odstrašit,“ uvedl list Heilbronner Stimme.

 

Ve švábském  Donauwörthu uskutečnila policii rozsáhlou razii. Policisté prohledali dva domy, v nichž jsou migranti ubytováni. Měli prý ve svých pokojích schované nebezpečné předměty, aby je mohli využít v případných konfliktech, uvedla policie.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
FORUM 24 MONITOR
Další články autora