Během těhotenství dívka dál kouřila. Bez ranní cigarety nevydržím, tvrdila

Ilustrační foto (pexels.com)

Ilustrační foto | FOTO: pexels.com

Jak by se měla chovat každá budoucí matka, je známá věc. Rozhodně by neměla pít alkohol, užívat drogy nebo kouřit. Že to však není pro každého samozřejmostí, připomíná The Sun.

Když bylo Amy 23 let, dozvěděla se, že čeká miminko. To jí ovšem nebránilo v tom, aby nadále pokračovala v kouření. Denně si podle svých slov zapálila minimálně patnáctkrát, neviděla na tom totiž nic špatného.

„Když mi ukázali záběry dítěte a viděla jsem, jak se čile pohybuje, myslela jsem si, že to dítěti nijak neublíží. Prostě miluji svou ranní cigaretu, nedokážu si představit, že bych se bez ní měla obejít,” řekla Amy v televizním dokumentu Misbehaving Mums to Be.

Není divu, celá její rodina je plná silných kuřáků. Matka dnes třiatřicetileté ženy z Manchesteru dokonce dceři říkala, aby se nestresovala z toho, že jí někdo zlozvyk vyčítá. Stres totiž prý nastávající matce způsobí víc problémů než kouření.

Do hry se však naštěstí dostala porodní asistentka Lisa Fendall. Té se podařilo Amy vysvětlit, že její kouření může mít na dítě velký vliv. K rizikům patří třeba smrt plodu, porod mrtvého plodu či potrat. Až v tento moment si zřejmě těhotná dívka uvědomila, že je třeba něco změnit.

Amy zahájila kurz substituční léčby nikotinem a o osm týdnů později stále nekouřila. „Jsem tak šťastná, že to nedokážu ani popsat,“ řekla v dokumentu matka, které se narodila zdravá dcera Ava. I když po porodu začala opět kouřit, snaží se alespoň snížit počet cigaret, které denně potřebuje.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]