Bek poprvé vedl jednání ministrů EU, dialog s Maďarskem vidí optimisticky

Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (Mikuláš Bek / se souhlasem)

Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek | FOTO: Mikuláš Bek / se souhlasem

Optimisticky vidí český ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek vývoj řízení, které vede Evropská unie s Maďarskem kvůli obavám z porušování evropských hodnot. Bek po pondělním jednání unijních ministrů pro evropské záležitosti, které vedl místo nepřítomného francouzského kolegy, mluvil o lepší atmosféře i obsahu debaty oproti minulému zasedání. Eurokomisař Didier Reynders se vyjádřil kritičtěji a prohlásil, že unijní exekutiva v posledních měsících vnímá další znepokojující události v Maďarsku.

Unijní instituce již čtvrtým rokem vedou s Maďarskem řízení kvůli porušování evropských hodnot. Konzervativně-nacionalistické vládě premiéra Viktora Orbána vyčítají mimo jiné snahu o kontrolu médií, omezování nezávislosti akademických institucí či práv sexuálních menšin. Řada zemí a většina europoslanců zastává názor, že řízení nevede k výsledkům, a tlačí na to, aby Evropská komise využila novou možnost a Budapešti omezila čerpání z fondů. Orbán se k Bruselu staví kriticky a s odkazem na jasné vítězství v dubnových volbách tvrdí, že voliči jeho politiku podporují.

Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček (Štěpán Křeček / se svolením autora)

„Docela pozitivně mě naladil fakt, že jsme dnes opravdu měli dialog,“ řekl po jednání novinářům Bek. Konstatoval, že proti minulému zasedání se zlepšila atmosféra a nebylo slyšet jen řadu monologů. Zda se nějak Maďarsko s ostatními zeměmi sblížilo po obsahové stránce, ministr neřekl.

Podle komisaře Reynderse byly tématy dnešního jednání například nezávislost justice, svoboda projevu, korupce a střet zájmů v Maďarsku.

„Bohužel nemohu informovat o dalším pozitivním vývoji a je mi to líto,“ prohlásil po sezení s ministry. Komise podle něj za poslední téměř půlrok objevila v Maďarsku další problémy nabourávající bezproblémové fungování tamní demokracie a vládu práva. Například nedostatečný mediální prostor pro opozici před volbami, údajné využívání sledovacích prostředků maďarskou vládou či způsob jmenování členů orgánu regulujícího média.

Bek se dnes stal prvním českým ministrem, který v souvislosti s nadcházejícím předsednictvím vedl zasedání Rady EU, tedy členů všech 27 unijních vlád. Česko převezme vedení evropského bloku po Francii začátkem července, Bek však dnes zaskočil za francouzského kolegu, který nemohl přijet kvůli jmenování nové vlády v Paříži.

Spory okolo právního státu i další problémy ve vztahu Maďarska s ostatními zeměmi EU budou jedním z témat unijní politiky i pod českým vedením. Podle Beka chce Praha v nejbližších týdnech s komisí řešit, jak postupovat v řízení s Budapeští dál.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články