Belgickou obchodní delegaci s princeznou Astrid čekal v Číně masivní kyberútok

Také princezna Astrid Belgická dostala od tajných služeb pár rad na cestu  (Stefano Chiolo)

Také princezna Astrid Belgická dostala od tajných služeb pár rad na cestu | FOTO: Stefano Chiolo

Velká belgická obchodní delegace vedená princeznou Astrid čelila v Číně neobyčejně masivnímu kybernetickému útoku. Expert skupiny je přesvědčený o tom, že za tímto útokem byla Čína.

Delegace útok očekávala, svým rozsahem ji ale překvapil. „Věděli jsme, že budeme napadeni, jen jsme netušili, kam až jsou schopni zajít,“ popsal serveru Flanders News expert na kybernetickou bezpečnost Geert Baudewijns z firmy Secutec, který výpravu do Číny doprovázel.

Baudewijns minulé pondělí zaznamenal 135 útoků za hodinu. „Zaútočili prostřednictvím robotů. Není to nijak neobvyklý způsob, ale neočekávali jsme takové množství útoků,“ postěžoval si s tím, že přímo v Belgii se útoky z Číny objevují spíše jen v omezené míře.

Belgická delegace byla na útok v podstatě připravená. Ministři absolvovali příslušné školení a účastníky delegace před možností útoku varovala i belgická tajná služba. Také vedoucí delegace, princeznu Astrid Belgickou, experti poučili. Těm firmám z delegace, které nebezpečí podcenily, expert skupiny doporučil, aby resetovaly svá zařízení a vyměnily všechna hesla.

Geert Baudewijns chce na základě svých zkušeností z Číny sestavit sadu doporučení pro případné budoucí obchodní mise. Na cestě s pomocí metody „honey pot“ a s použitím chráněných i nechráněných zařízení usoudil na povahu útoků. Jejich součástí byly i pokusy nainstalovat do zařízení špionážní software, který by v počítačích a dalších zařízeních členů delegace slídil i po jejich návratu do Belgie.

Baudewijns je přesvědčený o tom, že za útoky jsou čínské tajné služby, které se pokoušely získat důvěrné informace z politiky, hesla, ale také informace o produktech.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]