Belgický europoslanec rozcupoval Tsiprase. Čtěte jak..

Eric Drooker

Guy Verhofstadt, předseda Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE), se ve středu na půdě Evropského parlamentu bez servítek pustil do řeckého premiéra Tsiprase. Svobodné fórum přináší český přepis projevu, který ze záznamu na Verhofstadtově facebookovém profilu vidělo již  více než dva miliony lidí.

„Vítejte, pane Tsiprasi. Jak vidíte, nemusíte se bát Evropského parlamentu, již jsem říkal na začátku, že takový velký demokrat jako pan Tsipras z nás přece nemůže mít strach, to není možné. Těší mě, že jste tady, je to totiž poprvé, co v Evropském parlamentu diskutujeme o řeckém problému i s vámi. V případě Řecka a eurozóny není možné žádné řešení bez demokratické debaty zde v Evropském parlamentu. A to budeme dělat dnes.

Ale musím vám říci, že jste měl pravdu, když jste řekl, že Řekové vyvinuli enormní úsilí. Ale problém není zde. Problém je v tom, že řečtí politici se dostatečně nesnažili. Neustále slibujete reformy, ale doteď jste k nim neudělali žádné konkrétní kroky. A jsem naštvaný, pane Tsiprasi, protože už pět let pomalu kráčíme ke grexitu. Už pět let! A v posledních měsících k němu už běžíme s otevřenýma očima. Ale nejste to vy ani my, kdo zaplatí účet. Ten účet zaplatí obyčejní Řekové! Ztratí třicet až čtyřicet procent svých příjmů.

A řeknu vám, že dnes už je zde jen jedno jediné možné řešení. A vy to moc dobře víte už od samého začátku. Musíte v příštích dnech doručit balík hlubokých strukturálních reforem. A když říkám balíček, myslím tím přesný plán. Ne to, že zase řeknete: „Chci zničit klientelismus, chci zničit klientelismus.“ Musíte ukázat mapu, jasný kalendář. Žádné další záměry. Jsme šest měsíců po volbách a neviděli jsme nic.

Nechte mě povědět vám pět věcí, které nutně musíte udělat. Za prvé musíte ukončit klientelistický systém, musíte položit na stůl k tomuto kroku legislativu, která zatím neexistuje. Protože před pár týdny bylo nominováno třináct úředníků na řecké ministerstvo školství, z toho dvanáct „překvapivě“ ze strany SYRIZA. A toto je realita! Vy využíváte systém a řítíte se do pasti, kam spadl i PASOK. Ti také slibovali, jak změní Řecko, a místo toho roky a roky zneužívali klientelistický systém pro sebe.

Musíte zmenšit veřejný sektor. Já vím, možná je to pro levičáka těžké, ale musí se to stát. Musíte transformovat veřejné banky do soukromého bankovního sektoru. Musíte otevřít trhy a vytvořit pracovní příležitosti pro mladé lidi. Nemáme k tomu legislativu. Tak dejte už na stůl legislativu  alespoň k nějakým profesím.

A konečně zrušte privilegia ve své zemi. Privilegia vlastníků lodí, armády, ortodoxní církve a řeckých ostrovů. A nezapomeňme na privilegia politických stran, které získávají každý den peníze z veřejných bank. I vy, SYRIZA, je dostáváte. A my po vás chceme, abyste toto všechno dal do jednoho balíčku a předložil jej v nejbližších dnech. A jsem přesvědčený, že i druhá strana, ta evropská, bude připravena najít ihned řešení pro všechny ty problémy.

 Ale musí se to udělat takhle, protože ještě nikdy nebyl v Řecku premiér s tak silným mandátem, jako máte vy. Vyhrál jste volby, vyhrál jste referendum. Máte pozici jediného politického lídra v Řecku, který to může zvládnout. My máme také svoji zodpovědnost, ale první věc je, abyste přišel se sadou reforem. Tohle není diskuse o vejci a slepici.

Musíte se rozhodnout, to je můj závěr. Vaše volba je velmi jednoduchá. Jde o to, jak se na vás bude vzpomínat. Jako na omyl voleb, který udělal lidi ve své zemi chudšími, nebo chcete, aby si vás lidé zapamatovali jako skutečného revolucionáře a reformátora? V tradici Trikoupise a Venizelose. Mluvím o velkém vůdci, který vedl svou zemi mezi dvěma světovými válkami a modernizoval ji.

Volba je na vás. A já vím, co chtějí vaši lidé. Osmdesát procent Řeků chce zůstat v eurozóně. Ukažte, že jste skutečný státník, a ne falešný prorok. Udělejte to!“

Poznámka Svobodného fóra:

Je třeba ocenit, že se konečně některý z evropských politiků postavil proti Tsiprasovi s odvahou a na rovinu. Není vůbec jisté, zda tento Verhofstadtův projev řeckého premiéra donutí k převzetí zodpovědnosti za vzniklou situaci, nicméně tudy vede cesta. Naši politici by se měli inspirovat.

Videozáznam projevu si můžete prohlédnout ZDE.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com