Bellingcat: Do vraždy Gruzínce v Berlíně je zřejmě zapletená ruská vojenská rozvědka

Pravděpodobný vrah z berlínského parku  Vadim Krasikov trénoval střelbu v areálu FSB, zjistil Bellingcat.  (Bellingcat)

Pravděpodobný vrah z berlínského parku Vadim Krasikov trénoval střelbu v areálu FSB, zjistil Bellingcat. | FOTO: Bellingcat

Pravděpodobný vrah Gruzínce v Berlíně do Německa přicestoval zřejmě pod falešnou identitou. Číslo jeho pasu podle informací investigativního portálu Bellingcat, který spolupracoval s redakcemi Der Spiegel a The Insider, odkazuje na vazby na ruskou rozvědku.

Kangošviliho FB a Bellingcat

Snímky z Changošviliho facebooku. Ten vlevo je z doby II. čečenské války a zachycuje i Aslana Maschadova – posledního prezidenta de facto nezávislého Čečenska.

Podezřelému Vadimu Andrejevičovi Sokolovovi je podle údajů z víza 49 let, narodil se v sibiřském Irkutsku a trvalé bydliště má v Petrohradě. Potíž je v tom, že ruský národní registr pasů, ale ani registr řidičských průkazů nikoho s těmito nacionály neeviduje. Aby nebylo nesrovnalostí málo, číslo cestovního pasu podezřelého Rusa naopak odkazuje na jistý útvar ministerstva vnitra v Moskvě, který už v minulosti vystavoval doklady vojenské zpravodajské službě GRU. Kromě toho ještě dotyčný muž udal údajnou petrohradskou adresu svého bydliště chybně a neúplně.

Údajný Vadim Sokolov přicestoval do Evropy přes pařížské letiště Charlese de Gaullea. V pařížském hotelu, který uvedl v žádosti o vízum, ho recepční nikdy neviděl.

Zelimchan Changošvili, který žil v Německu v exilu, šel osudného 23. srpna deset minut před polednem do mešity, když se k němu V parku Kleiner Tiergarten ve čtvrti Moabit zezadu blížil cyklista. Ten ho střelil nejprve do zad a když poté upadl, z malé vzdálenosti jej dvakrát střelil do hlavy. Changošvili byl namístě mrtev.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner