Bělobrádek: Někteří lidé z ANO jsou neprofesionální. Komárek je spíš směšný

Pavel Bělobrádek  (ČTK)

Pavel Bělobrádek | FOTO: ČTK

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek ve Dvaceti minutách Radiožurnálu sdělil, že vláda by měla pokračovat. Neumí si ovšem představit žádné mechanismy, k nichž mluví hnutí ANO, které by měly zaručit vymahatelnost koaliční smlouvy. Kolegy z Babišova hnutí označil za neprofesionální.

Podle předsedy lidovců zvážil svou roli v aktuální krizi ministr vnitra Milan Chovanec velmi dobře. „Já se domnívám, že chyba se stala v tom, že vůbec vznikla takováto situace tím, že reorganizace nebyla projednána se státními zástupci,” vysvětlil svůj postoj Bělobrádek, který odmítá spiklenecké teorie. „Nejdůležitější je, aby reorganizace nepřinesla zásah do živých kauz,“ doplnil.

Dle Bělobrádka je policie velmi specifický organismus, v němž záleží na tom, jaké se vytvoří mezilidské vazby. „Nezbývá než se zaměřit na to, aby policejní prezident a pan ministr vnitra splili to, co slíbili,“ uvedl šéf nejmenší koaliční strany s tím, že doufá, že budou odstraněny všechny obavy a rizika, než budou změny spuštěny.

Bělobrádek odmítá dělat soudce v otázce, zda byla porušena koaliční smlouva. „Koaliční smlouva byla mnohokrát porušena i ze strany hnutí ANO. A nikdy nemůže být koaliční smlouva nad rámec zákona či ústavy,“ prohlásil.

Hnutí ANO chce přepisovat koaliční smlouvu směrem k vymahatelnosti některých bodů. „Moc mě nenapadá, jak vymáhat některé věci. Můžete napsat dokonalou koaliční smlouvu, ale jestliže budou padat urážky, jestli se nebudou dodržovat základy slušného chování…“ zamyslel se Bělobrádek s tím, že věci musí fungovat lidsky, aby mohly fungovat politicky.

Andrej Babiš hovořil v DVTV o tom, že by další koaliční roztržka mohla vzniknout kvůli státnímu rozpočtu na příští rok. Ve chvíli, kdy by schodek překročil 60 miliard, Babiš by se prý postaral o to, aby vzniklo rozpočtové provizorium – v té chvíli by o penězích rozhodoval on. „Tomuhle přístupu příliš nerozumím a je pro mě poměrně nový,“ říká Bělobrádek. „Ten výrok je nevkusný,“ dodal.

„Jsem přesvědčen, že naší povinností je snažit se najít řešení,“ odmítl Bělobrádek fakt, že by bylo lepší dovládnout v menšinovém kabinetu s ČSSD. „Narážíme na neprofesionalitu některých lidí z ANO, kteří neznají některé procedury a ani se je učit nechtějí, protože je to zdržuje,“ uvedl. Moderátorka mu připomněla výrok poslance ANO Martina Komárka o tom, že nastala válka, kterou ale jeho hnut vyhraje. „Pana Komárka už tady bere vážně jen málokdo,“ myslí si Bělobrádek. „Některé jeho výroky jsou tu spíše pro pobavení,“ uvedl.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články