Bělobrádek si pochválil spolupráci s TOP 09, Jurečka ho uzemnil

Eric Drooker

Nadšení předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka z dobrých vzájemných vztahů s TOP 09 nesdílí Marian Jurečka. Lidovecký ministr si totiž na rozdíl od svého stranického šéfa myslí, že jeho straně TOP 09 dělá ostudu a doufá, že se to po zvolení Miroslava Kalouska do jejího čela změní.

Lidovecká nejednota

Své názory na zvolení Kalouska předsedou TOP 09 vyjádřilo hned několik vrcholných politiků. Jediní lidovci však prezentovali nejednotný stranický názor. Vicepremiér Bělobrádek totiž na Twitter napsal, že se těší na další spolupráci, která je třeba v Evropském parlamentu výborná. Odlišný pohled má ovšem na fungování TOP 09 Jurečka. Podle ministra zemědělství by se nové vedení, které prakticky celé odešlo z KDU-ČSL, mělo trochu snažit a nedělat takovou ostudu.

Oligarcha zuřil a nadával

Stejně kritický k volbě Miroslava Kalouska byl i předseda komunistů Vojtěch Filip. Ten nového lídra opoziční strany označil za symbol korupce, stejně jako to před časem udělal ve Sněmovně i Andrej Babiš. Jeho reakce na dnešní volby v TOP 09 byla podle očekávání nejostřejší. Kalousek totiž ve svém projevu připomněl, jak velkým nebezpečím je oligarcha v křesle ministra financí pro Českou republiku. Babiš na to konto vzkázal všem lidem v TOP 09, ať si na Kalouska dají pozor, protože se jedná o politického chameleona. Současně svého názorového oponenta označil za lháře a demagoga.

Fiala chválí společný boj proti EET

Pozitivní reakce se nový předseda TOP 09 dočkal z ODS. Její předseda Petr Fiala připomněl, že ačkoliv existují body, ve kterých se obě pravicové strany neshodnou, je třeba spíše hledat společná témata. Mezi ně podle Fialy patří například snaha o podporu a ochranu drobných živnostníků. V tomto směru už své společné snažení skutečně ODS a TOP 09 předvedly, když tento týden dokázaly ve Sněmovně zablokovat projednávání zákona o elektronické evidenci tržeb.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články