Bělobrádkovi došla trpělivost: Babiš v krajích sklízí, co zasel

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek (Česká televize)

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek | FOTO: Česká televize

Ke vzniku krajských koalic stran, které skončily ve volbách až za hnutím ANO, mohlo přispět i to, že vicepremiér a předseda ANO Andrej Babiš před volbami ostatní strany urážel a označoval je za zloděje. Řekl to v úterý večer novinářům předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Ohradil se také proti obvinění prezidenta Miloše Zemana, že by tvorba koalic bez vítězného ANO byla „zradou na voličích“.

„Naši členové z krajů jsou velmi rozhořčeni, protože to vypadá, jako by všechny politické strany tradiční jenom kradly a loupily a byly neschopné hospodařit. Přitom to není pravda. To se samozřejmě mnohých politiků velmi dotklo,“ řekl Bělobrádek. „Já myslím, že i tohle mohlo hrát určitou roli při tom vyjednávání,“ dodal.

Podle Bělobrádka za KDU-ČSL často kandidovali lidé, kteří v minulosti bojovali proti nehospodárnosti krajů. Naopak na kandidátkách ANO podle něj byli lidé, kteří s dřívějšími krajskými reprezentacemi v době jejich neprůhledného hospodaření spolupracovali.

Předseda lidovců se také ohradil proti Zemanovu nařčení ze zrady na voličích. Podle něj vznik koalic, v nichž není vítěz voleb, k politice patří a KDU-ČSL takto skončila v opozici v mnoha případech na komunální úrovni.

Babišovo vystupování označil Bělobrádek za syndrom bývalého předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, který sice v roce 2010 vyhrál volby, vládu ale sestavila druhá ODS s TOP 09 a s Věcmi veřejnými. „Brečet, že sice teď jsem vyhrál volby, ale předtím jsem absolutně zničil svůj koaliční potenciál tím, že jsem všechny pozurážel, o všech jsem řekl, že jsou zloději, přestože to jsou lidé čestní, pracovití, charakterní, a naopak proti korupci léta bojovali,“ řekl Bělobrádek o Babišově rétorice.

Zdůraznil také, že lidovci nikdy předem neřekli, s kým budou o podobě krajských koalic vyjednávat. „Pokud někdo křepčí na stole a slaví, zatímco druzí jednají, tak to asi je problém někoho jiného,“ podotkl.

KDU-ČSL se podílí na vznikajících koalicích v Pardubickém, Královéhradeckém a Plzeňském kraji, kde sice zvítězilo ANO, ale v krajské vládě zřejmě nebude mít zastoupení. Lidovci naopak nebudou v krajské vládě Olomouckého kraje, kde se na spolupráci dohodly ANO, ČSSD a ODS. Podle Bělobrádka v Olomouckém kraji spolupracují lidé, kteří se dobře znají z dřívějška. „Já chápu, že v Olomouci je přerovská skupina, která se velmi dobře zná: bývalí sociální demokraté v ANO, sociální demokraté a k tomu ODS,“ řekl předseda lidovců.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner