Bělobrádkovo volání po zastavení Babiše je směšné. Sám ho dotoval mocí

Pavel Bělobrádek  (ČTK)

Pavel Bělobrádek | FOTO: ČTK

Předseda lidovců věří, že spojení jeho strany a Starostů a nezávislých může zabránit tomu „aby hnutí ANO ovládlo českou politickou scénu“. Pokud by se nejednalo o šéfa jedné z koaličních stan, dala by se jeho slova kvitovat s povděkem. Takto vyznívají spíš jako chytání se stébla, které je nutné k záchraně tonoucího, jehož hlavu pod vodou drží právě předseda nejsilnějšího hnutí u nás.

Stejně jako premiér Sobotka, vzpomněl si předseda KDU-ČSL, že už tři roky sedí ve vládě s nebezpečným oligarchou, který shromažďuje svou moc a návdavkem také obří finanční zisk. Jakkoliv se však nyní šéf ČSSD i Bělobrádek snaží o záchranu situace, zdá se, že pouze spláčou nad výdělkem. Ten má totiž pouze Babiš, který se jako onen pověstný třetí, směje.

Celou dobu fungování nynější vlády šly obě koaliční strany firmě ANO a především jejímu majiteli na ruku. Někdy výrazně, třeba když Marian Jurečka pomohl Babišovi vydělat miliardy na biopalivech, někdy méně viditelně, tedy vždy, když nezastavili ministra financí v jeho „rejdech“. Konkrétně například při zavádění kontrolního hlášení DPH nebo elektronické evidence tržeb.

Hrdinové ze sociálních sítí Sobotka s Bělobrádkem najednou asi pochopili, že „odvážné“ statusy nikdy nebudou mít takovou sílu jako Babišovy činy. Postupné, důsledné a trpělivé. Takové, kterými ze svých koaličních partnerů udělal trhací kalendář a pomocí všech svých mediálně-ekonomických možností vytvořil dvě strany, které jsou svým způsobem nevolitelné.

Bělobrádek je nyní v situaci, která se mu nedá závidět. Strategie „klidné síly“ nezafungovala a na velká gesta nemají lidovci sílu ani politiky. Strana, která je především spokojená s tím, že dostala čichnou k moci a tři roky si myslela, že o něčem rozhoduje, je na rozcestí. Spojení se STAN může být pro ni spásné, ale spíše se bude jednat o sněmovní smrt.

Slabá strana se slabým lídrem moc lidí nebaví a velkoústá vyjádření předsedy Starostů Gazdíka také nejsou volebním trumfem. Dvě volby, z nichž se ani jedna nezdá správnou a dohromady možná ani nedosáhnou potřebných deseti procent hlasů, které by je vynesly do poslanecké sněmovny. To je spojení, které chce volat po zastavení muže, kterému samo částečně nabídlo všechnu politickou moc, kterou nyní disponuje.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]