Běloruská běžkařka utekla ze země, pro údajnou kritiku Lukašenka nesmí závodit

Běloruský diktátor Alexandr Lukašenko  (ČTK)

Běloruský diktátor Alexandr Lukašenko | FOTO: ČTK

Běloruská běžkařka Darja Dolidovičová utekla i se svou rodinou ze země, kde čelila represím kvůli údajné podpoře opozice. Už v lednu jí běloruský lyžařský svaz zakázal účast na mezinárodních soutěžích. S odvoláním na otce sportovkyně Sergeje Dolidoviče o tom ve středu informovala agentura Reuters.

„Darju zbavili práva účastnit se soutěží,“ tvrdí otec běžkařky, který se sám jako aktivní sportovec objevil na sedmi olympiádách a v běhu na lyžích později trénoval i svou dceru. V současnosti se oba nacházejí v Polsku. „Ještě před třemi měsíci jsem si ani ve snu nedokázal představit, že nakonec opustím svou zemi,“ prohlásil Sergej.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Sedmnáctileté sportovkyni zakázalo Bělorusko soutěžit proto, že její rodinu podezřívá z účasti na protestech proti znovuzvolení prezidenta Alexandra Lukašenka v roce 2020. „Mohli by nás obvinit z organizování demonstrací a vykřikování opozičních hesel,“ vysvětlil otec Darji s tím, že by mohli skončit ve vězení. Sergej je zároveň přesvědčený, že by jeho dceři v zemi už nedovolili pokračovat ve sportovní kariéře. Podle agentury Reuters přitom v juniorské reprezentaci patřila k nejtalentovanějším.

Běloruská lyžařská unie znemožnila Dolidovičové reprezentovat zemi tím, že deaktivovala její FIS kód. Jde o identifikační číslo, které opravňuje sportovce k účasti na soutěžích pod taktovkou Mezinárodní lyžařské federace. Podobně dopadla také další běžkyně Svjatlana Andryjuková, která se údajně kriticky vyjádřila k Lukašenkovi.

Dolidovičová utekla ze země jen několik dní před právě probíhající zimní olympiádou v Pekingu. Současná běloruská reprezentace je v Číně pod naprostým drobnohledem, a to po loňském útěku atletky Krysciny Cimanouské, která patří ke kritikům Alexandra Lukašenka.

()

Cimanouskou se v průběhu letních olympijských her v Tokiu pokusili zástupci běloruského olympijského výboru donutit k návratu do Běloruska. Na letišti se však sportovkyni podařilo spojit s tamní policií a do letadla nenastoupila. Incident tehdy řešilo také japonské ministerstvo zahraničí. Atletka nakonec zamířila do Polska, které jí udělilo humanitární vízum.

Protesty proti znovuzvolení Alexandra Lukašenka prezidentem vypukly v Bělorusku předloni v létě. Mnoho obyvatel je totiž přesvědčených, že volby byly zmanipulované. Lukašenko, který je označován jako poslední diktátor v Evropě, se i přes nevoli mnohých občanů snaží upevňovat moc v zemi.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články