Běloruská sprinterka je v bezpečí, místo ČR si vybrala Polsko

Běloruská sprinterka a kritička Lukašenkova režimu Kryscina Cimanouska (Profimedia)

Běloruská sprinterka a kritička Lukašenkova režimu Kryscina Cimanouska | FOTO: Profimedia

Běžkyně Kryscina Cimanouská je podle Mezinárodního olympijského výboru v bezpečí v Tokiu. Běloruská sportovkyně byla nucena, aby se vrátila do rodné vlasti, ale to odmítla. Kritička diktátorské vlády prezidenta Lukašenka podle posledních zpráv získá azyl v Polsku.

Sprinterka dnes měla startovat v závodě na 200 metrů, ale nakonec se ho nezúčastní. Mezinárodní olympijský výbor chce vědět, co se v běloruské výpravě děje, na což mají kromě Cimanouské odpovědět i šéfové týmu.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

„MOV a organizátoři her v Tokiu s ní budou znovu hovořit, aby zjistili, jak chce dál postupovat. Je smůla, že přišla o svůj závod, ale musíme se vyhnout spekulacím. Nasloucháme jí, podporujeme ji a zajišťujeme, aby dostala to, co chce. Bylo nám řečeno, že je spokojená,“ sdělil mluvčí MOV Mark Adams.

Podle čtyřiadvacetileté sportovkyně začaly problémy ve chvíli, kdy si stěžovala na trenéry, načež byla z olympijské výpravy vyhozena a měla být nucena, aby se vrátila do Běloruska. To ovšem odmítla a požádala o pomoc MOV. 

Běloruský tým ovšem s jejími vyjádřeními nesouhlasí a tvrdí, že Cimanouská byla vyřazena z týmu po zprávě lékařů, kteří upozornili na její špatný psychický stav. 

Okamžitou pomoc nabídli sprinterce Česká republika a Polsko. Náš ministr zahraničí Jakub Kulhánek slíbil vízum, které by Cimanouské zaručilo, že nebude nucena k návratu do vlasti. Atletka českou nabídku dostala, ale podle agentury Reuters se nyní nachází na polské ambasádě. Zdá se tedy, že běloruská běžkyně nakonec přijme nabídku našeho severního souseda.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]