Běloruská studentka byla za kritiku Putina s Lukašenkem odsouzena na šest let ve vězení. Prý je teroristka

Danuta Perednya vyjádřila svůj názor na válku. Čeká ji za to vězení (Danuta Perednya / se svolením)

Danuta Perednya vyjádřila svůj názor na válku. Čeká ji za to vězení | FOTO: Danuta Perednya / se svolením

Bělorusko platí za věrného spojence režimu Vladimira Putina. Dokazuje to nejen vojenská pomoc armády Alexandra Lukašenka té ruské, ale také přístup k propagandě a trestání osob, které kritizují běloruského diktátora. Naposledy to pocítila dvacetiletá dívka, která za svůj názor bude pykat ve vězení. 

Mladá studentka jedné z běloruských univerzit Danuta Perednya na sociální síti kritizovala, krátce po jejím začátku, válku na Ukrajině. Současně také podle zprávy Daily Mirror vyjádřila sdílením cizího příspěvku svůj nesouhlas s jednáním Vladimira Putina a Alexandra Lukašenka. 

(Týdeník FORUM)

Tím měla Danuta podle Kirovského okresního soudu, který dívku odsoudil na 6,5 roku, poškodit národní zájmy Běloruska. Její příspěvek z 27. února podle obžaloby obsahoval výzvu k pouličním protestům a dehonestoval běloruskou armádu. Danuta byla zatčena hned den po publikaci příspěvku na sociálních sítích. 

Okamžitě byla vyloučena z univerzity, ačkoliv patřila mezi její nejlepší studenty, 10. června ji Výbor státní bezpečnosti zařadil na seznam “osob zapojených do teroristických aktivit”. Za svůj názor je nyní dvacetiletá dívka označována jako nejmladší teroristka v Bělorusku. 

“Často jsme se setkávali a hodně jsme mluvili o studiu. Byla velmi dobrou studentkou a nikdy neměla problémy s děkanátem,” říká jeden z jejích spolužáků. Kamarádka zase přiznává, že mnoho mladých lidí sdílí Danutin názor na válku. “Neudělala nic, co by ospravedlňovalo zařazení jejího jména na černou listinu teroristů,” dodal přítel mladé studentky. Běloruské aktivistky za lidská práva ji uznaly za politickou vězenkyni.

()

Jedná se o další mediálně sledovaný případ kritiky války na Ukrajině, který se v zemích, zodpovědných za okupaci, objevil. V březnu vysílání ruské televize přerušila její zaměstnankyně s transparentem “zastavte válku, nevěřte propagandě, lžou vám”.

Žena, později identifikována jako zaměstnankyně Prvního kanálu Marina Ovsjannikovová, pronikla do televizního studia a narušila vystoupení moderátorky Jekatěriny Andrejevové. Její vzkaz byl napsán v ruštině a angličtině a byl určen milionům diváků kanálu. Pracovníci televize, zodpovědní za odbavování vysílání, však rychle živý vstup přepnuli na reportáž z nemocnice. Ovsjannikovová byla okamžitě zadržena policií a podle prvních zpráv jí hrozilo až patnáctileté vězení.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články