Bělorusko chystá další vojenské cvičení u hranic s Ukrajinou

Ilustrační foto (commons.wikimedia.org/CC BY 4.0/Mil.ru)

Ilustrační foto | FOTO: commons.wikimedia.org/CC BY 4.0/Mil.ru

Bělorusko plánuje na přelomu června a července další vojenské cvičení u hranic s Ukrajinou. Informovala o tom v pondělí běloruská státní agentura BelTA. Manévry v Homelské oblasti na jihu Běloruska mají vyzkoušet bojovou připravenost armádních záloh, uvedl vojenský komisař Andrej Krivonosov, podle kterého se taková cvičení konají pravidelně. Bělorusko, které je blízkým spojencem Moskvy, se dosud přímo vojensky nezapojilo do ruské války proti Ukrajině, od února však umožňuje ruským silám útočit na sousední zemi ze svého území.

Od 22. června do 1. července se podle agentury BelTA bude cvičení týkat ozbrojených sil a vojenské správy, od 28. června do 16. července pak mužů, kteří mohou být povoláni do jednotek teritoriální obrany. „Akce tohoto typu tradičně přispívají ke zvýšení bojové a mobilizační připravenosti vojenských velitelství a ke zlepšení vojenských znalostí a praktických dovedností těch, kdo podléhají branné povinnosti,“ doplnil Krivonosov.

Běloruská armáda provedla rozsáhlé cvičení začátkem měsíce, ministerstvo obrany uvedlo, že nepředstavuje žádnou hrozbu pro sousední země anebo pro evropské společenství obecně.

Z Běloruska jsou stále odpalovány ruské rakety a střely a vzlétají ruské bombardéry k útokům na Ukrajinu. Ukrajinský generální štáb v posledních dnech upozornil, že Bělorusko na hranici s Ukrajinou nasadilo další jednotky a provádí průzkumné operace. Ruské invazi na sever Ukrajiny koncem února předcházelo velké společné cvičení Běloruska a Ruska na běloruském území.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články