Poslední lednový den odpověděl Mezinárodní trestní soud Liberálně demokratické straně Běloruska, že její obvinění Polska z agrese připravované proti Bělorusku je zcela mimo kompetenci soudu, a navíc pro toto tvrzení neexistují žádné důkazy.
„Mezinárodní trestní soud se řídí Římským statutem, který mu dává velmi konkrétní a pečlivě definovanou jurisdikci a mandát. A hlavním rysem Římského statutu je, že soud může vykonávat jurisdikci nad zločiny, které se týkají mezinárodního společenství obecně. Jmenovitě genocida, zločiny proti lidskosti a válečné zločiny. Na základě aktuálně dostupných informací se nezdá, že by jednání popsané ve vašem sdělení spadalo pod tyto přísné definice,“ odpověděl soud běloruským stěžovatelům.
Ti podali již na konci loňského října k soudu podnět, aby byly polské úřady pohnány k odpovědnosti za „přípravu aktu agrese proti Bělorusku“. Liberálně demokratická strana Běloruska (LDPB) obvinila Polsko z vytváření ozbrojených skupin, jejichž cílem je „nastolit kontrolu nad sousedním státem a změnit běloruský ústavní pořádek použitím ozbrojené síly“.
Kromě toho Oleg Gajdukevič, předseda LDPB, tvrdil, že „je s jistotou známo umístění středisek bojového výcviku na území Polska, kde působí nejen polští, ale i američtí vojenští instruktoři a také specialisté z dalších zemí Severoatlantické aliance NATO“, což považoval za akt agrese ze strany Polska.
„Odpověď nikoho nepřekvapila. Dvojí metr je zřejmý. Mezinárodní právo je zdiskreditováno. Závěr: Bělorusko má právo se bránit, jak věříme, podle zákona. S teroristy se nebude mluvit,“ okomentoval rozhodnutí soudu Gajdukevič.
Bělorusku se dlouhodobě nelíbí kroky Polska k zajištění vlastní obrany, ani jeho podpora Ukrajině. Ostře se ohradilo proti nedávnému oznámení polského ministra obrany Mariusze Blasczaka, že ve východním Polsku bude zformována 1. pěší divize legií polské armády vybavená tanky získanými v Jižní Koreji a v USA. Tato nová divize je součástí plánu na posílení polské armády a bezpečnosti země.
Plány Polska na vytvoření této divize na východě označil státní tajemník Rady bezpečnosti Běloruska Alexander Volfovič za další agresivní krok. „Jak se to dá komentovat? Je to agresivní politika a nesousedský přístup ze strany Polska nejen k Bělorusku, ale i k Organizaci smlouvy o kolektivní bezpečnosti jako celku,“ řekl Volfovič a dodal, že jak Polsko, tak Pobaltské státy navyšují vojenské složky nikoli obranného, ale útočného charakteru, což směřuje k nějakému druhu agrese.