Bělorusko od středy omezilo pohyb v částech Homelské oblasti přiléhajících k Ukrajině a Rusku. Informovala o tom agentura Reuters. Není jasné, jak dlouho omezení potrvá. Rusko využívá běloruské území k útokům na Ukrajinu.
Běloruské úřady vydaly nařízení omezující vstup do tří okresů, které sousedí s Ukrajinou a Ruskem, a rovněž pobyt a pohyb v těchto oblastech. Důvod nařízení nevysvětlily a neuvedly ani, jak dlouho bude platit. Omezení se nevztahuje na obyvatele, kteří v okresech trvale žijí, na úřední představitele a na zaměstnance firem, které tam působí.
V Homelské oblasti úřady na začátku října uspořádaly cvičení proti sabotáží. Bělorusko v pondělí navštívil ruský prezident Vladimir Putin, což vyvolalo obavy, že se pokusí přesvědčit blízkého spojence, aby se aktivně zapojil se svými vojsky do války na Ukrajině, uvedla agentura Reuters. Kreml takovou variantu popřel.
Rusko přesouvá v Bělorusku techniku
Běloruská nezávislá monitorovací skupina Belaruski Hajun v úterý na telegramu uvedla, že Ruská armáda přesouvá část techniky, kterou má v Bělorusku, blíže k hranicím s Ukrajinou. Zároveň upozornila, že množství techniky, které je v současné době přesouváno do pohraniční oblasti, je malé a nestačí k útočným akcím.
Ruské ozbrojené síly podle monitorovací skupiny přesunují ze severní a centrální části Běloruska směrem na jih například tanky a nákladní auta nebo bojová vozidla pěchoty. Belaruski Hajun jich napočítal desítky.
V současné době jsou podle něj možná dvě vysvětlení. Buď Rusko začíná přesouvat techniku z výcvikových prostorů na severu a ve středu Běloruska do pohraničí, anebo ji převáží na další společné vojenské cvičení s běloruskými ozbrojenými silami.
Ukrajina se už 300 dní brání ruské vojenské agresi, přičemž režim běloruského autoritářského vůdce Alexandra Lukašenka na začátku invaze poskytl běloruské území ruským vojákům k útoku na Kyjev. V současnosti Rusům umožňuje podnikat z běloruského území vzdušné útoky na Ukrajinu a ruskou invazi podporuje materiálně.
Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí s Lukašenkem jednal v Minsku a mimo jiné se jej podle tajemníka ukrajinské bezpečnostní rady Oleksije Danilova se pokoušel přimět, aby se připojil k jeho válečnému tažení.
Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov v úterý uvedl, že Rusko by mohlo připravit útočné síly k zahájení nové ofenzivy na Ukrajinu a zároveň vyjádřil naději, že se k nim běloruské jednotky nepřidají. Reznikov dále v ukrajinské televizi řekl, že zatím nejsou důkazy o tom, že by Moskva už začala v Bělorusku shromažďovat bojové síly k ofenzivě, nebo že by se Minsk chystal zapojit do vojenské agrese, napsala agentura Reuters.
Americký Institut pro studium války (ISW) v reakci na Putinovu návštěvu v Minsku ve své analýze napsal, že šéfovi Kremlu se zřejmě opět nepodařilo přesvědčit Lukašenka, aby se do vojenské agrese vůči sousední zemi přímo zapojil.