Bělorusko se války proti Ukrajině účastní přímo, přiznal Lukašenko

Běloruský diktátor Alexandr Lukašenko  (ČTK)

Běloruský diktátor Alexandr Lukašenko | FOTO: ČTK

Běloruský diktátor Alexandr Lukašenko poprvé od začátku ruské agrese přiznal, že se Minsk této války účastní přímo, nejen umožněním  ruským okupantům útočit ze svého území. Zatím nejde ještě o bojové akce, ale o ošetřování raněných ruských vojáků v běloruských nemocnicích.

„Pokud jde o naši účast na zvláštní vojenské operaci na Ukrajině, účastníme se jí. Neskrýváme to. Ale my nikoho nezabíjíme. Neposíláme naši armádu nikam. Neporušujeme naše povinnosti,“ řekl diktátor. Podle něj úkol Běloruska spočívá v „zabránění šíření tohoto konfliktu na území Běloruska“ a také „zabránění útoku na Bělorusko pod záminkou zvláštní vojenské operace Polska, Litvy a Lotyšska“.

()

„Nikdo nebude střílet Rusy do zad z území Běloruska. To je naše zapojení,“ prohlásil Lukašenko. I tento způsob zapojení je podle ukrajinských lidskoprávních organizací důvodem k tomu, aby po skončení války stál Lukašenko před stejným soudem pro válečné zločince jako Putin.

Lukašenko operuje s pocitem vnějšího nepřítele, který se již blíží k běloruské hranici, aby ospravedlnil svoji diktaturu, neboť „jen on může chránit lidi“. Náznaky z běloruských armádních kruhů však spíše hovoří o tom, že v okamžiku, kdy by armáda dostala rozkaz bojovat proti Ukrajině, otočila by se proti Lukašenkovi a svrhla jej.

Běloruský diktátor stejně jako Putin na počátku agrese věřil v bleskovou válku, v níž během tří dnů padne Kyjev a okupanti budou vítáni květinami. Spolu s Putinem se chtěl účastnit slavnostní přehlídky v Kyjevě, oslavit vítězství a rozdělit si s ruským sousedem Ukrajinu.

Rusové využívali běloruskou lékařskou infrastrukturu již na počátku války. Ruští vojáci se léčili minimálně ve čtyřech nemocnicích, ale docházelo k případům sabotáží na všech úrovních léčby.

Nyní byla ruským jednotkám přidělena samostatná území na jihu Běloruska, poblíž hranic s Ukrajinou, kde jsou rozmístěny ruské vojenské divize a systémy protivzdušné obrany. Běžní Bělorusové do těchto míst nesmějí. Všechny zóny, kde se nachází ruská armáda, byl předány Rusům k neomezenému nekontrolovanému použití. Ve své podstatě je tak část Běloruska také okupována.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články