Běloruský velvyslanec na Slovensku podpořil demonstranty

Youtube

Běloruský velvyslanec na Slovensku Igor Alexandrovič Leščeňa | FOTO: Youtube

Běloruský velvyslanec na Slovensku podpořil demokratické protesty ve své zemi. Jde o vůbec prvního běloruského diplomata, který od zmanipulovaných voleb vystoupil de facto proti diktátorovi Alexandru Lukašenkovi.

„Jsem solidární s těmi, kdo vyšli do ulic běloruských měst v pokojných průvodech, aby bylo slyšet jejich hlas. Jako rodák z města Zodzina jsem s vámi – zaměstnanci BelAZu a kováčského závodu,“ prohlásil velvyslanec Igor Leščeňa ve videu, které zveřejnila nezávislá televizní stanice Belsat TV.

Pořádky na zastupitelském úřadě Běloruska v Bratislavě se zásadně liší od těch, které panují na ambasádě téhož státu v Praze. Tamní personál neváhal opakovaně volat Policii České republiky na pokojné demokratické aktivisty ze skupiny Covidens, kteří na chodník před vjezdem do zmíněného úřadu na protest proti násilnému potlačování běloruských demonstrací nakreslili obrysy těl. „Mají smůlu, u nás platí naše zákony,“ shrnul však situaci přivolaný policista.

Akci s křídami a červenou tekutinou na bázi potravinářského barviva uskutečnila skupina Covidens ve čtvrtek a v pátek na místě podpořila běloruské demonstranty pro změnu hesly. Během prvního protestu jim Policie ČR déle než hodinu zadržovala doklady. Právník při následné konzultaci aktivisty ujistil, že policisté neměli právo zadržovat doklady. Třebaže nějakou věc prošetřují delší dobu, z dokladů si mají jen opsat údaje a neprodleně je vrátit, popsala deníku FORUM 24 spoluorganizátorka akce Ivana Kudry. Policie dalšího dne uznala, že účastníci happeningu žádný předpis neporušili.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner