Benda: Rozhodnutí Pavla Zemana o Babišovi vypadá jako zákulisní obchůdek. Jsem zklamán

Poslanec Marek Benda (ODS)  (ODS)

Poslanec Marek Benda (ODS) | FOTO: ODS

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nepovažuje střet zájmů premiéra Andreje Babiše za veřejný zájem. Žalobce tak nezvrátil rozhodnutí středočeského krajského úřadu týkající se přestupku předsedy vlády v otázce vlastnictví médií. Deník FORUM 24 zjišťoval reakce a poslanec ODS Marek Benda sdělil, že je zklamaný.

„Jsem zklamán zdůvodněním a v podstatě výmluvami NSZ. Pokud se jedná o předsedu vlády, jeho působení ve veřejném prostoru a jeho ovlivňování, pak samozřejmě existuje závažný veřejný zájem na soudním přezkumu, neboť jde i o precedent do budoucna. Takhle to spíš vypadá jako nějaký zákulisní obchůdek. Je otázka, zda by VSZ Olomouc nemělo nasadit odposlechy, což je samozřejmě jen vtip,“ řekl Benda deníku FORUM 24.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

K Zemanovi je kritický i senátor Pavel Fischer. „Postup Nejvyššího státního zastupitelství nevnesl jasno, ale zmatek. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nejprve oznámí, že střet zájmů premiéra v oblasti vlastnictví médií nebude řešit, a o něco později jeho vlastní úřad konstatuje, že premiér v Agrofertu má rozhodující vliv, de facto tedy média ve svém vlastnictví řídí či ovlivňuje,“ podivil se.

Fischer považuje jednání Nejvyššího státního zastupitelství za absurdní. „Dokumenty a prohlášení nejvyšší soudní autority nejsou cárem papíru, musíme je brát vážně. Pro mne to znamená, že stojíme před otázkou, zda je Česká republika právním státem. Proto je nutno Pavla Zemana volat k odpovědnosti. Chci věřit, že to vláda učiní. A jestli ne, je nutno povolat k odpovědnosti vládu!“ myslí si senátor.

Nejvyšší státní zastupitelství konstatovalo, že Babiš má nadále rozhodující vliv na firmy z holdingu Agrofert. Vyplývá to z odůvodnění rozhodnutí, kterým nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v červenci odmítl podat správní žalobu týkající se Babišova údajného střetu zájmů kvůli ovládání médií. Závěr krajského úřadu, že premiér ve střetu zájmů není, NSZ výslovně označilo za nesprávný. Na dokument dnes upozornil server Neovlivní.cz.

Premiér Andrej Babiš v  Poslanecké sněmovně  (ČTK)

„Po prostudování všech relevantních podkladů lze dospět k závěru, že obviněný z pozice zakladatele a obmyšleného svěřenského fondu a na podkladě pravidel fungování svěřenského fondu v jeho Statutu disponuje prostředky, díky nimž fakticky a nepřímo (prostřednictvím svěřenského správce a Rady protektorů) vykonává v obchodních korporacích provozujících média rozhodující vliv. (…) Rozhodnutí správního orgánu je nesprávné,“ stojí v dokumentu ze 17. července, který podepsal Zemanův podřízený, státní zástupce Zdeněk Snášel.

Zeman své rozhodnutí nepodat žalobu zdůvodnil minulý měsíc tím, že pro tento postup neshledal závažný veřejný zájem. Samotný fakt, že se v daném případě jedná o významného představitele veřejné moci, podle něj nezakládá závažný veřejný zájem na soudním přezkumu správního rozhodnutí. Později k tomu doplnil, že se státní zastupitelství nesmí nechat ovlivnit veřejným očekáváním či poptávkou.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]