Benda: Vládní novela o policii? Vzniká tu nová StB

FB Marek Benda

Marek Benda v Poslanecké sněmovně | FOTO: FB Marek Benda

V pondělí schválila vláda na koaliční schůzi návrh novely zákona, který by nově umožnil policii používat v trestním řízení informace získané tajnými službami. Zatímco Ministerstvo vnitra v čele s Janem Hamáčkem (ČSSD) argumentuje reakcí na vývoj v oblasti bezpečnosti, zástupci občanských demokratů varují před vznikem nové StB.

„Jde o nejzásadnější změnu postavení tajných služeb od sametové revoluce. Zákon vnímám jako snahu smíchat vyšetřovací a zpravodajskou funkci pod hlavičku tajných služeb – tedy model novodobé StB,“ uvedl poslanec Marek Benda (ODS).

Podle poslance navíc spolupráce mezi zpravodajskými službami a policií fungovala dosud bezproblémově: „Nevidím důvod, proč zavedený model měnit. Obzvlášť s vědomím toho, že tajným službám zadává úkoly vláda a prezident republiky a hrozí tak trvalé podezření z úkolování služeb proti politickým oponentům.“

Že by se mohlo jednat o zneužití, ale šéf rezortu vnitra Hamáček odmítá. Novela by prý měla zajistit, že díky informacím zpravodajských služeb zabrání policie nějakému teroristickému útoku, nebo toho teroristu odsoudit. A k samotnému užití by tedy mělo docházet pouze v extrémních příkladech. „Například pokud by policie získala poznatek, že na Václavské náměstí míří dron, který má pod sebou pověšenou pětikilovou bombu,“ obhajoval návrh před novináři Hamáček.

Schválená novela nyní míří do Poslanecké sněmovny, kde se jí budou zabývat zákonodárci v prvním čtení.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner