Bendův plán volebního vítězství demokratů potřebuje podporu

ods.cz

Poslanec Marek Benda (ODS) | FOTO: ods.cz

Poslanec ODS Marek Benda přišel s překvapivým návrhem na vytvoření volební koalice čtyř demokratických stran: ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Publikoval ho v článku pro server Echo 24. Milým překvapením je přitom skutečnost, že tuto nabídku vyslovuje poslanec nejsilnější strany z uvedené čtveřice, neboť pro ODS není taková koalice životní nutností. Benda má navíc image ryzího konzervativce, který nepřekypuje láskou k liberálnějším partnerům z demokratického tábora.

Z Bendova textu je třeba vyzdvihnout tři teze:

1. Jedinou myslitelnou metodou, jak porazit vládnoucího oligarchu a jeho mocenský komplot s prezidentem, je vytvoření silné volební koalice. Právě takovou metodu kdysi zvolily demokratické síly na Slovensku, aby zbavily svoji zemi Vladimíra Mečiara.

2. Úspěšná koalice, která bude mít šanci překročit vysokou klauzuli pro vstup do Sněmovny, se neobejde bez ODS, která se v průzkumech pohybuje mezi 12 a 15 procenty.

3. Samostatná kandidatura malých stran, jež se pohybují v průzkumech kolem pěti či šesti procent, je pro celkové rozložení sil škodlivá, neboť stávající volební systém přidává mandáty vítězi voleb a ubírá nejmenším subjektům.

Klíčovou myšlenkou v článku Marka Bendy je ovšem nutnost vzájemné vstřícnosti, která předpokládá i jisté sebezapření. Sám Benda si předsevzal, že přestane hlásat názor, že existence TOP 09 je škodlivá.

Marek Benda byl dosud zdrženlivý v kritice Andreje Babiše. Říká, že nepatří k těm, kdo ho démonizují, nicméně je podle něj objektivně jasné, že Babiš škodí České republice. Tak to přesně je. Není přitom až tak podstatné, s jakou mírou nesouhlasu hodnotíme Babišovo působení na politické scéně, nýbrž shoda v tom, že směr vývoje České republiky, jaký oligarcha reprezentuje, je škodlivý. I kdyby tu nebyly jeho skandály a prolínání veřejné sféry s jeho podnikatelskými zájmy, tak je tu klíčový fakt, že Andrej Babiš představuje politiku státního dirigismu a šikany podnikavých lidí, vysoké míry přerozdělování veřejných peněz a nárůstu byrokracie. Tomu vévodí až dechberoucí neschopnost, nekompetence a otřesná personální politika. Babiš prostě nemá moc schopných odborníků, a proto vznikl tak absurdní obraz univerzálního odborníka Karla Havlíčka, který prý zvládá jako Ferda Mravenec práci všeho druhu.

Úspěch možné čtyřkoalice nezávisí ovšem jenom na odporu k babišismu, nýbrž zejména na schopnosti formulovat společný program pro demokracii po Babišovi, která bude odolná vůči dalším nájezdům temných sil, jež lze bohužel očekávat. Program uvolňování šroubů, deregulace a podpory drobného podnikání by měl být doplněn snahou o prudkou modernizaci země, kterou budou prosazovat kompetentní odborníci.

Plán Marka Bendy si zaslouží podporu. Je to po dlouhé době popis reálné cesty k vítězství demokratů ve volbách. K čistě aritmetickému součtu, který tvoří zhruba 30 procent hlasů, lze přičíst i možný nárůst tohoto potenciálu o voliče, kteří se hlásí k silné formaci.

Osud České republiky závisí na zodpovědnosti demokratických stran. Věřme, že tato zodpovědnost a disciplína převáží nad hlasy, které budou zpochybňovat buď ODS, nebo třeba Miroslava Kalouska. Takové chování by nám podřezalo větev, na níž společně sedíme a vyhlížíme světlo na konci našeho tunelu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner