Benefiční Běh pro Paměť národa se uskuteční i letos. Váš dar je pro nás opravdovou pomocí, říká Kroupa

Běh pro Paměť národa (Paměť národa)

Běh pro Paměť národa | FOTO: Paměť národa

Na 12 místech po celé České republice se v září a říjnu uskuteční 5. ročník benefičního Běhu pro Paměť národa. Zúčastnit se může každý. Nezáleží na věku či fyzické zdatnosti, vítány jsou i děti. Hlavním cílem je získat finanční částku na podporu jedné z nejrozsáhlejších sbírek vzpomínek pamětníků v Evropě.

Závod odstartuje 12. září v Praze, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Jablonci nad Nisou, Olomouci a Rejčkově. Bude následovat Třebíč a o týden později Brno, Plzeň a Uherské Hradiště. Na konci září se připojí také běžci v Ústí nad Labem. Celé soutěžní klání bude ukončeno 24. října v Ostravě.

Účastníci si mohou vybrat ze dvou profesionálně měřených tras o délce 5 km a 10 km. Pro děti a méně zdatné běžce je připravena symbolická trasa o délce 1 km. Novinkou pro letošní rok se na některých místech stane týmová štafeta.

Každý účastník Běhu pro Paměť národa může i letos svůj běh někomu symbolicky věnovat. Je na každém běžci, zda poběží za babičku, která přežila holocaust, strýce, který byl politickým vězněm, dědu, který byl v legiích, nebo třeba za Miladu Horákovou. „Náš běh je spíše symbolický, ale váš dar, který věnujete formou startovného, je pro nás opravdovou pomocí. Přispějete na rozšíření sbírky Paměť národa, která připomíná, jak hrozné je žít v době nesvobody ve všech oblastech života, a ukazuje hrdinství mnohých, kteří se postavili bezpráví a útlaku. Zatímco nám jde v běhu ‚jen‘ o výsledný čas, pamětníkům šlo o život, čest a svobodu,“ říká Mikuláš Kroupa, zakladatel Paměti národa, který se i letos účastní pražského běhu ve Hvězdě.

()

Kromě oficiálního závodu se i letos pořádá akce s názvem Běžím kdekoliv, která je speciálně vytvořená pro běžce, kteří to mají k oficiálním místům závodu daleko. K běhu se tak mohou připojit i ti, kteří žijí v zahraničí, nebo raději běhají sólově. V minulých letech si své startovní číslo připnuli i běžci v USA, Japonsku a Řecku. Kromě zahraničních závodníků se k běžcům přidají i české osobnosti, jako jsou olympionici Eva Samková a Vávra Hradilek, běžkyně Jarmila Kratochvílová, zpěvák Ben Cristovao nebo novinář Jindřich Šídlo.

Každý, kdo zaplatí startovné, automaticky přispívá na rozšíření sbírky Paměti národa, jejíž příběhy politických vězňů, válečných veteránů, obětí holocaustu, disidentů a dalších bojovníků za svobodu jsou inspirací a varováním před totalitními režimy. Výtěžek Běhu pro Paměť národa umožní natočit a uchovat další stovky jejich osudů.

Startovné v profesionálně měřených závodech na 5 a 10 km pro žáky a studenty začíná na 200,- Kč, pro dospělé se liší podle místa, nejdražší je v Praze, kde startuje na 400,- Kč. Do symbolického běhu na 1 km se pak lze zaregistrovat už od 100 Kč. Součástí akce na všech místech bude stejně jako v předchozích ročnících doprovodný program pro celou rodinu.

Registrace je možná předem na www.behpropametnaroda.cz nebo v místě běhu u registračních stánků, kde bude možné zaplatit startovné v hotovosti. Na stejné webové adrese je k dispozici také přehled termínů a detailní informace o místech a tratích, kde se poběží.

12. září 2020
České Budějovice – Stromovka, Hradec Králové – rybník Biřička, Jablonec nad Nisou – Tyršův park, Olomouc – Smetanovy sady, Praha – obora Hvězda, Rejčkov

13. září 2020
Třebíč – Libušino údolí

19. září 2020
Brno – park Anthropos, Plzeň – ranč Šídlovák, Uherské Hradiště – sportpark Rybníček

30. září 2020
Ústí nad Labem – jezero Milada

24. října
Ostrava – lesopark Poruba

Od 12. září do 24. října 2020
kdekoliv

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]