Benešová obhajuje Ištvana. Projeví se jejich dobré vztahy v kauze Faltýnek?

Ředitel ÚOOZ Robert Šlachta a olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan na mimořádné tiskové konferenci po razii na Úřadu vlády ČR
 (ČTK)

Ředitel ÚOOZ Robert Šlachta a olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan na mimořádné tiskové konferenci po razii na Úřadu vlády ČR | FOTO: ČTK

Ministryně Benešová odmítá, že provede čistky ve státním zastupitelství. To se ještě ukáže. Olomoucký vrchní žalobce Ištvan však může být nejspíš klidný. Benešová dodnes hájí jeho neadekvátní zásah na Úřadu vlády. Projeví se jejich dobré vztahy v kauze Faltýnek?

Nová ministryně spravedlnosti Marie Benešová (FB)

Premiér Andrej Babiš a ministryně spravedlnosti Marie Benešová se snaží klidnit situaci a vehementně odmítají, že by odvolali nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. To by otevřelo cestu k obměně vrchních státních zastupitelství, která mají pod sebou dozor nebo dohled všech citlivých kauz, a k následnému ovládnutí celé soustavy.

Ištvan bez obav

Dušovat se mohou, ale věřit se jim nedá. Premiér Babiš také ještě nedávno prohlašoval, že spekulace o výměně ministra Jana Kněžínka jsou „fake news“, a byla to až příliš rychle zjevená pravda. Téhož lze však dosáhnout i nenásilnou cestou zákulisních dohod, což se může projevit už v nejbližších měsících. Jedno je však jisté, příliš obávat se zřejmě nemusí olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan.

O tom svědčí vyjádření nastupující ministryně spravedlnosti pro deník Právo (20. 4. 2019). Benešová v něm přiznala, že má odlišné názory na práci olomouckých vrchních žalobců, než prezident Miloš Zeman.

Zeman nedávno Ištvana ostře kritizoval kvůli rozsáhlému zásahu policie, který ohrožuje i předsedu ÚOHS Petra Rafaje, ředitele české pobočky Kapsche Karla Feixe a prvního místopředsedu ANO Jaroslava Faltýnka. Všem hrozí podle předběžných zpráv trestní stíhání.

Zemanův účelový odsudek

Prezident se vrátil do doby, kdy Ištvan organizoval operaci na Úřadu vlády v červnu 2013. Vycházel tehdy z údajů jeho tiskové konference, kde oznámil, že je na stopě obrovské korupční chobotnice. „Pozval jsem ho na Hrad, dal jsem mu podporu a byla z toho šílená ostuda. Žádnou chobotnici se nepodařilo odhalit,“ řekl Zeman.

„Panu Ištvanovi na základě této konkrétní zkušenosti nevěřím, a dokud v celé té kauze nebude nějaký pravomocný rozsudek soudu, což asi vůbec nebude, tak mě to nezajímá a neberu to ani vážně,“ prohlásil prezident.

Věřit se ale příliš nedá ani Zemanovi, jelikož tehdy Ištvanovy monstrakce zneužil ke změně politické konstelace a jmenování jeho loutkové mimoparlamentní vlády, jejíž součástí byla i ministryně spravedlnosti Marie Benešová.

Dnes se chová účelově, jelikož nepochybně příliš nechce rozkrývat kauzu tendru pro výběr mýtného systému, který vyhrálo za ne zcela transparentních okolností Kellnerovo konsorcium CzechToll/SkyToll.

Ištvan to prý vyhrál

Marie Benešová tvrdí něco jiného a vůči Zemanovu odsudku se ohradila. „To kritizuju pořád, tam aktuálně máme různé názory. Vysvětluju mu, že Ištvan to vyhrál, a pokud tam byla nějaká nešťastná tisková konference, tak ať si ji pustí zpětně. Byly tam sice nějaké velké oči, ale to se na tiskových konferencích stává, a neznamená to, že ho bude zavrhovat. Všechny ty opravné prostředky Ištvan prostě vyhrál,“ tvrdí v rozhovoru.

Jestliže nová ministryně spravedlnosti i s odstupem času a navíc jako advokátka schvaluje nepřiměřený a nezdrženlivý zásah Šlachtovy policie na Úřadu vlády a vůči tehdejším podezřelým, tak to jen svědčí o tom, že příliš právo nectí. Lze potom vyslovit důvodné pochybnosti o její nestrannosti.

Nepotvrdila se totiž na tehdejší památné tiskové konferenci bombasticky avizovaná podezření z obří korupce, umocněná zabaveným zlatem a 150 miliony korun, údajně souvisejícími s činností zločinecké sítě. Došlo přitom k nejednomu porušení zákona či procesních předpisů, dokonce bylo vyplaceno odškodnění za nezákonné vazby. Označovat toto Ištvanovo fiasko za výhru je nonsens.

Benešová reaguje podobně jako Ištvan, který dnes zcela vážně tvrdí, že všechno, co se na té tiskové konferenci řeklo, se potvrdilo. To je naprostá lež. Z obří razie stovek policistů zbylo několik podmíněných trestů. Samotný Ištvan přiznal, že vyšetřování „klientelistické sítě, která bránila prověřování korupce“, jež byla hlavní zprávou oné tiskové konference, bylo pro nedostatek důkazů odloženo.

To nelze smést ze stolu nehoráznou bagatelizací, že tam byly nějaké velké oči. Kolikrát se stává, že přitom padají vlády a vytváří se mediální klima nejhorší korupční kauzy v polistopadové historii?

Trestní stíhání premiéra nevadí

To však Benešové současně nebrání nastoupit do vlády s trestně stíhaným premiérem a předem zpochybňovat jeho trestní kauzu, která má dvojnásobně vyšší horní sazbu, než zmíněný případ Vojenského zpravodajství.

Skoro zlověstně potom působí její slova, že sice nehodlá vrchní státní zástupce vyměnit, ale chce s nimi „zintenzívnit komunikaci“. Uvedla příklad nového zákona o státním zastupitelství, který by ovšem ve svém důsledku mohl vést k přesoutěžení všech významných funkcionářů státního zastupitelství. Otvírá se tak prostor pro nátlak, nebo pro interní dohody.

Lze jen doufat, že důsledkem této „intenzivnější komunikace“ nebude dříve či později zametení citlivých kauz z okruhu premiéra a prezidenta pod koberec. Vyšetřovaní dotačního podvodu Čapího hnízda, daňových úniků přes fiktivní reklamu Agrofertu, nebo manipulací s veřejnými zakázkami v Lesní správě Lány má pod kontrolou pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová. Kauzu mýtného tendru dozoruje Ivo Ištvan.

Jak dopadne vyšetřování Faltýnka?

Ačkoli z dokumentu k domovní prohlídce uniklého počátkem března do médií vyplývá, že obvinění hrozí i Jaroslavu Faltýnkovi, který se snažil ovlivnit zakázku za deset miliard ve prospěch Kapsche, je otázkou, zda k tomu vůbec dojde. Zatímco se případ rozvíjí v méně podstatné větvi brněnského ANO, výbušná kauza mýtného tendru zatím podivně utichla.

Projeví se nějak tradičně dobré vztahy Benešové s Ištvanem, která ho nyní obhajuje, zvláště když Hrad ani premiér nemají na úspěšném průběhu této kauzy žádný zájem?

Prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš (FB Hrad)

Babišovi se už nejspíš nepodaří v této fázi zastavit kauzu Čapí hnízdo, která běží samospádem, ale může uvíznout na mělčině soudních řízení. Na to teď zřejmě spoléhá a doufá v aktivní pomoc Benešové. Ministryně má v kompetenci návrhy nových soudních funkcionářů, v nejbližší době Vrchního soudu v Praze, kde končí řada odvolání.

Hrad už prokázal, že s ohledem na vlastní zájmy umí „doporučovat“ vhodné soudce a zasahovat do živých kauz, a Benešová je jeho prodloužená ruka. Pokud bude změny v justiční soustavě provádět současná garnitura ohýbače práva prezidenta Zemana a trestně stíhaného premiéra Babiše s vykonavatelem Marií Benešovou, která rozhodně není nestranná, nelze z těchto manévrů očekávat nic dobrého.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner