Benešová se osvědčuje. Nepodpořila zákon lex Babiš, za premiérem stojí i dnes

ČTK

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (ANO) | FOTO: ČTK

Ministryně Marie Benešová se osvědčuje. Věří svému premiérovi, který odmítá závěry auditu Evropské komise. V nedávné minulosti nepodpořila zpřísňující novelu zákona o střetu zájmů lex Babiš, proti které na základě jejího impulsu podal ústavní stížnost prezident Zeman.

ČTK

Nedůvěra provázející jmenování Marie Benešové ministryní spravedlnosti má svoje opodstatnění. Potvrdila jej v pořadu Partie (2. 6. 2019), kde prokázala, že jako Babišova nominantka není nestranným garantem výkonu práva a nemůže objektivně reagovat na zdrcující závěry auditu Evropské komise. Aniž tu zprávu viděla, stačí jí ujištění premiéra, že zákony neporušil, a do písmene opakovala jeho zavádějící argumenty.

Střet zájmů? Žádný problém

Není to poprvé, co tato podle slov Andreje Babiše „bojovnice proti korupci“ dala najevo, že pro ni jeho střet zájmů nic neznamená. V minulém volebním období nepodpořila novelu zákona zpřísňující střet zájmů, zvanou lex Babiš. Další jeho odpůrce, prezident Miloš Zeman, zákon vetoval na základě její analýzy. Poté, co ho sněmovna přehlasovala, podal stížnost k Ústavnímu soudu.

„Nepodpořila jsem lex Babiš. Přišlo mi úplně scestné, abychom s ním jako s partnerem uzavřeli vládní koalici a na druhé straně mu dělali skrčky. Navíc si myslím, že celý lex Babiš je protiústavní a jde proti evropskému právu, o čemž jsem pro prezidenta vypracovala analýzu,“ přiznala Benešová v Lidových novinách (6. 4. 2017).

V té době otevřeně hájila spíš barvy šéfa ANO než Sobotkovy sociální demokracie, za kterou byla zvolena do sněmovny, ale brzy se rozkmotřila s jejím vedením. Nehlasovala pro Babišovo vydání k trestnímu stíhání, policejní reorganizaci považovala za „lumpárnu“ a nepodpořila ani závěry vyšetřovací komise, která proti vůli ANO vyloučila nekalé pozadí této reformy.

Není důvod Babišovi nevěřit

Situace je dnes velmi vážná. Existuje podezření z masivního zneužívání evropských dotací ve prospěch firem z holdingu Agrofert. Nejenže audit zjistil přetrvávající střet zájmů premiéra podle evropských i českých zákonů a téměř půl miliardy nezákonně vyplacených dotací, ale odhalil i závažné manipulace s evropskými prostředky s možnou trestně právní rovinou. Zároveň skandálně selhaly kontrolní mechanismy soustředěné v okruhu ANO.

„Musíme si počkat na konečný závěr. Potom se to bude celé vyhodnocovat. Není důvod, proč Andrejovi Babišovi nevěřit,“ reagovala Benešová na dotaz, co si myslí o třaskavém auditu.

Vše je podle ní vyřízeno tím, že Babiš vložil svoje firmy do dvou svěřenských fondů. Odkázala přitom na analýzu svého předchůdce Jana Kněžínka pro ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou. Premiér podle ní ve střetu zájmů není a postupoval prý podle platných zákonů. Troufli by si mu ale oba ministři za hnutí ANO předložit něco jiného?

Kněžínkova analýza

Premiér si analýzu nechal zpracovat loni na podzim poté, co unikly předběžné závěry Právní služby Evropské komise do médií. Už tehdy předznamenávaly, že Česká republika bude muset vracet část dotací vyplacených Agrofertu po 9. říjnu 2017, kdy u nás vstoupila v platnost přísnější podoba zákona o střetu zájmů.

Evropský parlament následně drtivou většinou 434 hlasů bezprecedentně vyzval Evropskou komisi, aby zastavila platby Agrofertu.

„Jsme přesvědčeni podle všech analýz, že je vše v pořádku, počkejme si,“ ujišťoval už tehdy premiér s tím, že stanovisko obou ministrů pošle Evropské komisi. Jestliže tak učinil, nemělo na její rozhodnutí žádný vliv. Pokud se na tyto analýzy Babiš a Benešová odkazují ještě dnes, matou jen veřejnost.

Jestliže ministryně spravedlnosti v souznění s premiérem upozorňuje na to, že se závěry auditu mohou po připomínkách ještě zásadně měnit a žádné peníze se vracet nebudou, nebere na vědomí, že je to v takto striktně formulovaných dokumentech prakticky vyloučeno. Je to jen naordinovaná hra o čas.

Někdy po prázdninách padne definitivní verdikt, a poté půjde do tuhého. Evropské orgány začnou strhávat dlužné peníze z původně nárokovaných dotací, které někde budou chybět. A vláda v čele s Andrejem Babišem je bude muset vymáhat po jeho Agrofertu, který nic platit nechce. Nezní to absurdně?

Kdo ty demonstrace platí?

Benešová se v Partii pustila do kritiky demonstrací, které zpochybňuje jako přehnanou reakci části Pražanů. Prý se nesmířili s výsledky voleb. Většina veřejnosti je podle ní jinde a zvláště ji zajímalo, kdo tyto akce platí. Tím jen přilévá olej do ohně.

Protestní akce zdaleka nejsou jen pražskou záležitostí. Konaly se už ve více než dvou stovkách měst a obcí po celé zemi. Pokud by platil výklad Benešové, která jen opakuje mantru premiéra a Hradu, mohla by vláda rovnou zrušit svobodu shromažďovací, která patří mezi základní ústavní práva.

ČTK

Benešová nechápe, že atmosféra ve společnosti houstne delší dobu. Nejpozději od té doby, co vznikl kabinet trestně stíhaného premiéra opřeného o KSČM, který chce stát provozovat jako vlastní firmu. Kdyby platily zvyklosti běžné v normální demokracii, a donedávna i u nás v době „Palerma“, už dávno by v té vládě neseděl.

Pokud však premiér tvrdí, že z vlády neodejde ani po obžalobě, a prezident Zeman ho v tom jenom utvrzuje, vyvolává to logicky v části společnosti napětí. Nakonec i v evropských volbách získaly většinu strany, které se vymezovaly proti Babišově stylu vládnutí. To je jasně vyslaný signál, že s ním většina voličů není srozuměna. U nás není normální situace a Babiš se Zemanem jen sklízejí ovoce své konfrontační politiky.

Obžaloba nevadí

Benešová potvrzuje, že v této funkci nemá co pohledávat. Její výstup v Partii vyzněl jako jednoznačná obhajoba Andreje Babiše, který ji za velmi podivných okolností dosadil do funkce. Jako ministryni spravedlnosti jí ani nevadí, kdyby seděla ve vládě premiéra obžalovaného ze závažného dotačního podvodu s horní sazbou deset let. Pokud se závěry auditu oficiálně potvrdí, hrozí mu další policejní vyšetřování.

Její slova o tom, že svým dosavadním životem nezavdala příčiny k obavám, že bude stranit nějaké skupině lidí, svým chováním popírá. Opakovaně prokázala, že stranila Andreji Babišovi a Miloši Zemanovi a straní jim i dnes.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republikce.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner
Doporučujeme