Benešová už vybírá nástupce za Pavla Zemana. Hlavně aby nechtěl řešit Čapí hnízdo

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO)  (ČTK)

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) | FOTO: ČTK

Ministryně spravedlnosti dosáhla svého, když nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman oznámil svou rezignaci. Tlak, který na něj Marie Benešová v posledních týdnech vyvíjela, vyústil v potřebu hledání jeho nástupce. Toho chce členka Babišova kabinetu vybrat co nejdříve. Podezřele se však tyto události odehrávají v době, kdy se má rozhodovat o tom, zda český premiér stane před soudem kvůli kauze Čapí hnízdo.

Byl to totiž právě Pavel Zeman, který vrátil případ možného padesátimilonového podvodu státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi. Ten totiž zastavil trestní stíhání Andreje Babiše a zdálo se, že celá kauza bude zametena pod koberec. Zeman ovšem nařídil došetření, a tak jsme se opět stali státem s trestně stíhaným předsedou vlády.

To se ovšem ukázalo jako věc, která koaličnímu partnerovi hnutí ANO, tedy ČSSD, nepřekážela v tom, aby dál vládl s Babišem. Stejně je to i v současné situaci, kdy policie navrhla, aby byl ministerský předseda obžalován.

Nyní se navíc budou sociální demokraté podílet na výběru nového nejvyššího státního zástupce. Vzhledem k tomu, že už tato dříve silná strana funguje spíše jako b-tým Babišova ANO, nedá se předpokládat, že by měla jakkoliv házet klacky pod nohy nominantovi Marie Benešové.

()

Toho chce ministryně spravedlnosti a tykadlo moci Miloše Zemana ve vládě vybrat do konce června. Přestože demokratická opozice vyzývá k tomu, aby ke jmenování nejvyššího státního zástupce došlo až po volbách, tedy novou vládou, Benešová je proti. Argumentuje tím, že je nutné mít pozici obsazenou.

Znovu tak bezprecedentně zasahuje nejen do fungování české justice, ale patrně i do jednoho konkrétního případu. Tím samozřejmě není jiná kauza než tolik probírané Čapí hnízdo.

Právě kvůli němu by výběr nástupce Pavla Zemana měl proběhnout až ve chvíli, kdy s největší pravděpodobností již nebude premiérem Andrej Babiš. Je totiž absurdní, že by si nyní měl premiér ukázat na člověka, který ho může poslat před soud.

Náhod okolo podezřelé farmy ministerského předsedy je až moc. Připomeňme například Andreje Babiše mladšího, z něhož nechal jeho otec udělat „blázna“, aby nemohl k Čapímu hnízdu vypovídat. Novinkou je teď změna na úřadu, který vyřkne nad premiérem ortel.

Kdyby nebyla ministryní spravedlnosti Marie Benešová, žena, o níž prezident řekl, že pokud by ji měl dvanáctkrát, udělá z ní dvanáct členů vlády, nevypadalo by vše tak okatě. Ale vzhledem k tomu, že „Maruška“ dělá své kroky s elegancí slona v porcelánu, je jasné, co je vytýčený cíl. 

Čapí hnízdo má být zapomenuto, Andrej Babiš očištěn a deka, která na něm posledních pár let leží, odejmuta. Šéf Ústavního soudu Pavel Rychetský říká, že chování Benešové je nepřijatelné, ale justice se ubrání. Není to však jen zbožné přání? Jak se zdá, vláda v cílové rovince svého mandátu nebude dbát na nic a prioritou bude Babišův profit. Zastavení trestního stíhání by bylo jeho součástí. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]