Andrej Babiš tvrdí, že jmenování Marie Benešové potěší ČSSD. Ve skutečnosti jako poslankyně hájila spíše jeho osobní zájmy, což dokládá řadou postojů, nejen k aféře Čapí hnízdo. Změkčením zákona o trestní odpovědnosti firem pomohla i Agrofertu.
[ctete postid=“245352″ title=“Jak Benešová bojovala proti korupci? Žalobami na její oznamovatele“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/04/benesova-01-385×230.jpg“ excerpt=“Premiér Babiš obhajoval jmenování Marie Benešové potřebou posílit boj proti korupci. “ permalink=“https://forum24.cz/jak-benesova-bojovala-proti-korupci-zalobami-na-jeji-oznamovatele/“]245352[/ctete]
„Předpokládám, že to ČSSD jako koaličního partnera spíš potěší, když nominuji jejich bývalou poslankyni,“ reaguje Andrej Babiš na námitku, že nominace Marie Benešové na ministryni spravedlnosti sociální demokracii zaskočila. Tropí si z jejího předsedy Jana Hamáčka posměch? Zemanova poradkyně v minulém volebním období často pracovala ve sněmovně v Babišově dresu, a s mateřskou stranou se rozešla ve zlém.
Oponentka Sobotkova vedení
Benešová po odchodu z postu nejvyšší státní zástupkyně v roce 2005 několik let působila jako stínová ministryně spravedlnosti ČSSD. Reálnou ministryní se stala poprvé nakrátko v červnu 2013, kdy se stala součástí Zemanovy úřednické vlády.
Téhož roku kandidovala v předčasných volbách za sociální demokracii do Poslanecké sněmovny. Jenže brzy se začala profilovat jako výrazná představitelka zemanovské opozice vůči premiéru Sobotkovi a postupně se posouvala do vlivového okruhu hnutí ANO.
[ctete postid=“244384″ title=“Vychází Speciál FORUM. Mapuje důsledky pěti let Babiše ve státních funkcích“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/04/Screenshot-2019-04-14-21.10.00-385×230.png“ excerpt=“Redakce deníku FORUM 24 vydává speciální publikaci k pěti letům politické hegemonie “ permalink=“https://forum24.cz/vychazi-specialni-publikace-forum-mapujeme-dusledky-peti-let-babise-ve-statnich-funkcich/“]244384[/ctete]
Babiše podpořila v řadě klíčových témat a na jaře 2017 oznámila kvůli nesouhlasu s vnitřními poměry v ČSSD odchod z politiky. „Jsem pro předsedu Bohuslava Sobotku naprosté nechtěňátko. Nehlasuji totiž tak, jak by si přál,“ uvedla tehdy pro Lidové noviny.
V současné době se její jméno skloňuje v souvislosti se zvýšeným rizikem ovlivňování živých kauz, jinak by si ji trestně stíhaný premiér jistě nevybral. Formálně je to sice obtížně představitelné, ale bezskrupulózní tandem jejích patronů Zeman-Babiš učiní kvůli prosazení osobních zájmů vše. Benešová se přitom svými postoji velmi osvědčila.
2017: Čouhají z toho intriky!
Staronová ministryně spravedlnosti patřila od počátku k otevřeným kritikům kauzy Čapí hnízdo. Pro server Lidovky (3. 5. 2017) uvedla, že se premiér Sobotka naváží do šéfa ANO kvůli této aféře bezdůvodně.
„Pro mě žádné důkazy nejsou, dokud tady není pravomocné rozhodnutí soudu. Že je Babiš vyšetřován a jsou tam zkoumání ze strany finanční kontroly OLAFu, nic neznamená,“ bagatelizuje podezření z dotačního podvodu. Kolik členů vlády odstoupilo kvůli mnohem menším proviněním?
Benešová ve sněmovně nehlasovala pro první Babišovo vydání k trestnímu stíhání. Krátce předtím poskytla rozhovor serveru Parlamentní listy (2. 9. 2017), kde nejobšírněji zdůvodnila svůj postoj. „Čapí hnízdo je hra, že stíhaná osoba přece nemůže být premiérem. A tu hru hrají zejména pseudomoralisté všeho druhu. Čouhají z toho jednoznačně politické intriky jak sláma z bot!“
„Je tu již celá řada letitých zkušeností s tím, jak lze ovlivnit volby. Nyní se narodila tato očekávaná událost, o které jsem slýchala od začátku léta, že se stane. Již z těchto zpráv šlo tušit, že se něco nepěkného děje v zákulisí naší politické scény a existují zoufalé snahy mnoha tradičních a zavedených sil zvrátit narůstající preference hnutí ANO, jež mnohým nedávaly spát,“ pokračovala Benešová jazykem marketérů Babišova hnutí.
„Když jim jde o skutečnou existenci, udržení starých pořádků a hlavně toků peněz, volná soutěž politických stran je jim noční můrou. Lidé ale nejsou hloupí a ten pomyslný hrneček pomalu a jistě přetéká, ať se slavné PR agentury, vybrané televizní pořady a internetové deníky slovutných majitelů snaží na plný plyn. Jsme malá země a ty objektivní informace se k nám dříve či později dostanou,“ měla v této věci jasno už tehdy.
2019: Kauzu neznám
Dnes se jako budoucí ministryně vyjadřuje diplomatičtěji. Na vyšetřování Čapího hnízda si prý názor teprve udělá. „Kauzu neznám a ani ji ministr nemá znát,“ říká, což je v přímém rozporu s kategorickými odsudky, které bez jakýchkoli důkazů pronášela jako poslankyně. Jak potom věřit její objektivitě?
To ovšem zdaleka není jediný případ, kdy se Benešová octla na Babišově straně. Nepodpořila novelu zákona o střetu zájmů. „Přišlo mi úplně scestné, abychom s ním jako s partnerem uzavřeli vládní koalici a na druhé straně mu dělali skrčky,“ zdůvodnila v Lidových novinách. Nevzala v potaz, jak šéf ANO hrubým způsobem zneužívá svoje média proti konkurenci a navyšuje objem dotací a úlev pro Agrofert.
„Celý lex Babiš je protiústavní a jde proti evropskému právu, o čemž jsem pro prezidenta vypracovala analýzu,“ myslí si, což i vzhledem k postoji evropských orgánů k premiérově střetu zájmů potvrzuje její chabou odbornou erudici.
Policejní reforma je lumpárna
Benešová rovněž „tvrdě a pravdivě zkritizovala v analýze pro prezidenta policejní reorganizaci“, kterou označila za lumpárnu. Postavila se tak po bok nejen státních zástupců a Babišova spojence v řadách policie Roberta Šlachty, ale v první řadě hnutí ANO ve střetu se sociální demokracií.
„Nesouhlasila jsem ani s trapnou zprávou vyšetřovací komise, raději jsem se vypnula a při hlasování odešla. Je to skandál, jakým způsobem otočila celou věc do protisměru – proti státním zástupcům,“ komentovala Benešová jednomyslně schválené závěry parlamentní komise k okolnostem policejní reorganizace.
Odpůrcům reformy se však nepodařilo prokázat její údajně nezákonné pozadí. Komise naopak zjistila závažná pochybení na hraně zákona na straně jejích kritiků, zejména Ištvanových olomouckých vrchních žalobců, s nimiž Benešovou pojí dobré vztahy. Jednalo se především o masivní a částečně zmanipulované úniky ze živých kauz do médií.
Služba Agrofertu
Nová ministryně v Babišově vládě v neposlední řadě fakticky posloužila Agrofertu svojí legislativní iniciativou. Její předchůdce Robert Pelikán (ANO) navrhl zpřísnění zákona o trestní odpovědnosti firem, kterou rozšířil o desítky dalších trestných činů. Odsouzeným společnostem hrozily mimo jiné pokuty, propadnutí majetku, zákaz přijímání dotací či zrušení.
[ctete postid=“245692″ title=“Benešová obhajuje Ištvana. Projeví se jejich dobré vztahy v kauze Faltýnek?“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/06/Šlachta-Ištvan-3-385×230.jpeg“ excerpt=“Ministryně Benešová odmítá, že provede čistky ve státním zastupitelství. To se ještě “ permalink=“https://forum24.cz/benesova-obhajuje-istvana-projevi-se-jejich-dobre-vztahy-v-kauze-faltynek/“]245692[/ctete]
Tuto extenzi považovali mnozí zákonodárci za příliš represivní a nadbytečnou, jenže nakonec vládní koalice schválila opačný extrém. Benešová jako členka ústavně-právního výboru protlačila novelu, která zákon velmi změkčuje. Nově stačí, aby obviněná firma doložila, že vynaložila „veškeré úsilí” třeba formou protikorupčních kodexů, aby protiprávnímu jednání svých manažerů či zaměstnanců zamezila, a je ze stíhání venku.
To se později projevilo ve sporné trestní kauze, která mezitím dospěla k soudu. Loni v prosinci zprostil soud viny (zatím nepravomocně) společnost Agrotec z holdingu Agrofert v kauze manipulací s tendry České pošty. Novela Benešové zafungovala v praxi.
Rozpor s realitou
Pro dokreslení situace, něco podobného se může přihodit i stavební společnosti Metrostav, která je obviněna kvůli veřejným zakázkám v rozvětvené kauze Davida Ratha. Marie Benešová byla kritizována, že novelu zákona připravovala v době, kdy její kancelář současně pracovala pro Metrostav. Konflikt zájmů v tom nevidí. Proč by ho tedy měla vidět zrovna u premiéra?
V neposlední řadě Zemanova poradkyně zpracovala pro prezidenta interní analýzu, zda je u nás možné objednat trestní stíhání. Tento skandální výrok vyslovil Babiš při projednávání Čapího hnízda ve sněmovně a Zeman ho podpořil. Podle Benešové analýza dokazuje, že to možné je, a připouští, že „Čapí hnízdo tam může spadat taky“.
Jestliže dnes Andrej Babiš prohlašuje, že v osobě Marie Benešové vybral odborně zdatnou „bojovnici proti korupci a klientelismu“, rozpor s realitou nemůže být křiklavější. Opravdu se cítí Jan Hamáček touto nominací potěšen, nebo už skousne každé ponížení?