Benešová změnila názor na Vrbětice. Poškodili jste ČR ve světě, reagoval Pospíšil

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO)  (ČTK)

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) | FOTO: ČTK

Výroky prezidenta a ministryně spravedlnosti o několika vyšetřovacích verzích kauzy Vrbětice se staly jedním z témat nedělního diskuzního pořadu Partie. Marie Benešová v něm sdělila, že už zřejmě existuje pouze jedna verze, europoslanec Jiří Pospíšil jí poté vysvětlil, jaké škody napáchala její předchozí slova.

Ministryně spravedlnosti v diskuzním pořadu FTV Prima připustila, že v současnosti již razí, že neexistuje více vyšetřovacích verzí, jak tvrdila ještě před časem. „Já jsem to hodnotila z hlediska toho, co nám ukázali na vládě 19. dubna, tam jsem se k tomu vyjádřila,“ řekla Benešová. „Mé vyjádření bylo naprosto shodné s tím, co řekl prezident ve svém oficiálním projevu, a vycházela jsem ze zprávy, kterou nám tam předložili,“ dodala.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Zároveň vysvětlila, že vychází z metodiky vyšetřování, které v počátku nikdy nepočítá pouze s jednou verzí. To by podle Benešové bylo absurdní. Dvě verze, jak tvrdí Zeman, prý už asi nejsou. „Pan prezident to řekl v projevu, tak má asi víc informací. Pokud je v současnosti jedna verze, no, tak já do živého spisu nevidím, takže to musí brát za bernou minci,“ řekla ministryně.

Na její slova reagoval druhý host ve studiu, europoslanec Jiří Pospíšil. „Mě mrzí, že ústavní činitelé této země netáhli za jeden provaz. To, že slova prezidenta, premiéra, ministra vnitra a ministryně spravedlnosti nebyla stejná, nás obrovským způsobem poškodilo,“ sdělil staronový předseda pražské TOP 09. Připomněl tak, že zatímco Andrej Babiš a Jan Hamáček od začátku tvrdili, že existuje pouze jedna vyšetřovací verze, Zeman s Benešovou mluvili o více verzích.

„Věřte mi, jsem v Bruselu, vím, jak to tam Českou republiku poškodilo. To byl ten důvod, proč také ostatní členské státy potom už nevypovídaly ruské ambasadory a diplomaty. Viděly, že v České republice na to různí ústavní činitelé říkají něco jiného,“ připomněl Pospíšil. 

Zdůraznil také, že to pomohlo ruské propagandě. „Poté, co promluvil prezident Zeman o tom, že je více verzí k Vrběticím, bylo to v Rusku propagováno tak, že to není pravda. Udělali jste pro Českou republiku medvědí službu. Když netáhneme za jeden provaz, tak navenek do zahraničí vždycky působíme špatně. Působíme slabě, působíme nejednotně a zájmy České republiky jsou poškozené,“ dodal Jiří Pospíšil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]