Premiér Babiš vyzval nové ministry k mediální zdrženlivosti. Příliš pozdě. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová o sobě prozradila mnohé a jen potvrdila pochybnosti o své nominaci. Stihla i pochválit majitele Agrofertu v éře skandální privatizace Unipetrolu a vyšetřování Lovochemie.
[ctete postid=“245818″ title=“Benešová v Babišově dresu. Čapí hnízdo považuje za hru pseudomoralistů“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2016/05/Zeman-Babiš-Čapí-hnízdo-385×230.jpeg“ excerpt=“Andrej Babiš tvrdí, že jmenování Marie Benešové potěší ČSSD. Ve skutečnosti jako “ permalink=“https://forum24.cz/benesova-v-babisove-dresu-capi-hnizdo-povazuje-za-hru-pseudomoralistu/“]245818[/ctete]
Je pochopitelné, že mezi třemi novými ministry vzbuzuje Benešová největší pozornost. Členka poradního týmu prezidenta Zemana je spíše nominantkou Hradu než premiéra Babiše, kterému jde ovšem zatím ve všem na ruku. To se už bohatě projevilo i v postojích k jeho osobním kauzám. Proto si ji vybral.
Přítel na telefonu
Dobré vztahy s Babišem potvrzuje i reakce Benešové na dotaz, jak dlouho se s ním zná. „Já ho poznala jako úspěšného podnikatele. Ještě za vlád sociální demokracie,“ sdělila portálu Seznam s tím, že prý šlo o „letmé přátelství“.
Toto přátelství přetrvalo do současné doby. Nejen řadou postojů tehdejší poslankyně za ČSSD ve sněmovně v minulém volebním období, včetně nehlasování pro Babišovo vydání k trestnímu stíhání. Dnes ho označila za „přítele na telefonu“. „Když potřeboval neformálně něco probrat a zeptat se na názor, zavolal nebo se ozval,“ prozradila.
Je skutečně pozoruhodné, že tato „bojovnice proti korupci“, jak ji nazývá premiér Babiš, a „národní hrdinka“ kvůli kauze katarského prince, jak nazývá sama sebe, nemá nejmenší pochybnosti o Babišově bezúhonnosti, a nevadí jí ani jeho obří střet zájmů prověřovaný i na evropské úrovni.
Blamáž s Unipetrolem
Vraťme se však do doby, kdy Benešová působila jako nejvyšší státní zástupkyně v éře vlád ČSSD (1999–2005). Tedy v době, kdy podle jejích slov poznala Andreje Babiše jako úspěšného podnikatele. Právě za vlády premiéra Miloše Zemana začalo expandovat jeho impérium Agrofertu díky klientelistickým vazbám na některé ministry, které nemohly nejvyšší představitelce státního zastupitelství uniknout. Nebo snad ano?
Nejkřiklavějším případem té doby byla první privatizace Unipetrolu. Tato kapitola se začala psát v roce 1999, kdy Zemanova vláda provedla v Unipetrolu čistku a do vedení dosadila manažery spojené s Agrofertem.
Babišův holding následně těžil z výhodných smluv s tímto státním podnikem celé tři roky. V prosinci 2001 přistoupil Zemanův kabinet k jeho privatizaci. Agrofert vyhrál proti očekávání tendr navzdory doporučení výběrové komise, ačkoli nabídl o dvě a půl miliardy korun méně než hlavní konkurent Rotch Energy.
[ctete postid=“245352″ title=“Jak Benešová bojovala proti korupci? Žalobami na její oznamovatele“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/04/benesova-01-385×230.jpg“ excerpt=“Premiér Babiš obhajoval jmenování Marie Benešové potřebou posílit boj proti korupci. “ permalink=“https://forum24.cz/jak-benesova-bojovala-proti-korupci-zalobami-na-jeji-oznamovatele/“]245352[/ctete]
Andrej Babiš následně otálel se zaplacením, ačkoli tvrdil, že má za sebou zahraniční strategické partnery a dojednaný úvěr. Nakonec dostal nůž na krk od nastupujícího Špidlova kabinetu a v září 2002 musel Unipetrol vrátit. Tato privatizace byla považována za fiasko Zemanovy vlády, nemluvě o kuloárových zprávách, že Agrofert na vhodně nastavených obchodech s Unipetrolem vydělal miliardy.
Miloš Zeman považoval Babišovo jednání za podraz. Dne 15. listopadu 2011 vystoupil na tiskové konferenci Strany práv občanů Zemanovci a zaútočil na Andreje Babiše v době, kdy s hnutím ANO 2011 vstupoval do celostátní politiky.
„Pokud jde o pana Babiše, byl jsem přímým účastníkem podpisu dohody s ním při privatizaci Unipetrolu a konstatuji, že pan Babiš tuto podepsanou dohodu nedodržel. To je pro mě dostatečný důkaz nevěrohodnosti pana Babiše, nehledě na jistá další podezření, která se doufám časem prošetří,“ prohlásil.
Dnes jsou oba největší spojenci, ale Benešová si jejich tehdejší vážný spor také nepamatuje?
Vyšetřování Lovochemie
Druhým kontroverzním případem té doby byly okolnosti podezřelého ovládnutí Lovochemie Agrofertem. Jak uvedl týdeník Euro (23. 3. 2017), po převzetí Lovochemie byl Andrej Babiš podezřelý z pěti trestných činů. Vyšetřování vyšumělo do ztracena. Klíčový znalec policie David Hrazdíra, na základě jehož posudků byl případ Lovochemie odložen, dnes vypracovává posudky pro firmy z Agrofertu.
V případu se angažovala tehdejší litoměřická státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která odložený případ vrátila policii k došetření. Podle ní byla „ta věc odložena nezákonně a nedůvodně“. Kauza byla později za nejasných okolností Bradáčové odebrána a v roce 2004 definitivně zametena pod koberec.
Marie Benešová si už jen vzhledem k výše uvedeným případům Babišovo podnikání v éře mafiánů Mrázka, Pitra a Krejčíře zjevně příliš idealizuje. To je o to více překvapivé s přihlédnutím k jejímu tehdejšímu postavení.
Reforma jako forma nátlaku
Benešová projevila svoji rozporuplnost i dalšími výroky. Ujišťuje, že nebude provádět personální změny, a zároveň přijde s nápadem rušit vrchní státní zastupitelství a vrchní soudy. Tím překvapila i premiéra Babiše, který se o tomto plánu dozvěděl z médií.
Vrchní státní zastupitelství nefungují bezchybně. Jejich výsledky u soudu nejsou vzhledem k mediálnímu humbuku kolem vybraných kauz oslnivé. Do této doby navíc stála většinou na Babišově straně (s výjimkou dohledu nad Čapím hnízdem) a pomáhala mu upevňovat jeho moc (spor o policejní reformu, likvidace ředitele GIBS Murína…).
Takto zásadní reformu však nemůže věrohodně prosazovat ministryně s tandemem prezidenta, jenž má s justicí nevyřízené účty, a trestně stíhaného premiéra v zádech. Vždy budou vznikat pochybnosti, že jsou tyto změny prováděny účelově v jejich zájmu.
Už nyní však podobná vyjádření vytvářejí nátlakovou atmosféru, a proto je nezbytné sledovat, jestli se neprojeví v citlivých kauzách dotýkajících se vládního hnutí ANO (Čapí hnízdo, Faltýnek).
Vstup do živých kauz
Stejně tak je za hranou, když ministryně spravedlnosti tvrdí, že nemůže mít přístup do živých kauz, a zároveň dvě z nich komentuje na první tiskové konferenci jako příklady údajně objednaných trestních stíhání. Je až příliš nápadné, že oba zmíněné případy, Neograph a Beretta, „shodou okolností“ konvenují zájmům premiéra.
[ctete postid=“247635″ title=“Benešová neříkala pravdu, když dávala příklad, jak si lze v Česku objednat trestní stíhání“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/04/Benešová-Marie-385×230.jpeg“ excerpt=“Nová ministryně spravedlnosti Marie Benešová hned při svém nástupu do funkce “ permalink=“https://forum24.cz/benesova-nerikala-pravdu-kdyz-davala-priklad-jak-si-lze-v-cesku-objednat-trestni-stihani/“]247635[/ctete]
Kauzu tunelování papírny Neograph používá Babiš často jako klacek proti vyšetřovateli Čapího hnízda Pavlu Nevtípilovi, jenž pracoval i na tomto případu, když se snaží dovodit, že pracoval na objednávku mafie.
Nic takového nebylo prokázáno. Trestní oznámení v tomto směru bylo v roce 2014 odloženo, což potvrdilo Vrchní státní zastupitelství v Praze. Naopak je podivné, že se tento případ po pěti letech znovu otevírá a nový ředitel GIBS Radim Dragoun znovu kvůli stejné věci Nevtípila prověřuje. Pokud se nyní přidává i nová ministryně spravedlnosti, otazníky přibývají.
Druhý případ zmíněný Benešovou je Šlachtova kauza Beretta, která se stala rozbuškou v rámci sporu mezi ANO a ČSSD o policejní reorganizaci. Ministryně v ní vypíchla pozici advokáta Karla Muzikáře, na kterého údajně policie vytvořila účelové kompro kvůli prohrané arbitráži se Škoda Transportation, kde neúspěšně zastupoval stát.
Bez ohledu na podstatu této kauzy nelze pominout, že se Muzikář s Benešovou dobře zná, v této věci ho zastupuje jako advokátka, a čelný lobbista Muzikář starší je navíc napojen na Babišův okruh. Otevřeně o něm prohlašoval, že je tady dnes jediná hvězda, která je schopna dát zemi do pořádku.
Marie Benešová toho na sebe prozradila za několik dní mediální akvizice až příliš mnoho. Kritici ji hodnotí jako konfliktní a prostořekou neřízenou střelu, což se může časem vymstít nejen jí, ale i Babišovi. Nikdo z vlády, kromě premiéra, nebude pod takovým drobnohledem jako ona.