K „novému pražskému jaru“ přirovnává německý zpravodajský server Spiegel.de sérii protestů proti českému premiérovi Andreji Babišovi. A svým čtenářům vysvětluje, s kým že se to česká společnost aktuálně potýká. „Proti premiéru Babišovi demonstruje čím dál víc Čechů, na které doléhají jeho korupční aféry. Ten ale kritiku odráží národoveckými proklamacemi a napadáním Evropské unie,“ píše server o demagogii nejmocnějšího českého populisty. Obsáhlý článek zasazuje Babiše mezi mocenské elity totalitního Československa a zmiňuje pochybný původ jeho majetku i jeho populistickou politiku.
Nad vůlí českých voličů musí čtenáři této trefné analýzy zůstat rozum stát. Spiegel vysvětluje, že Babiš byl „už odedávna“ součástí establishmentu. „Za komunismu byl vysoce postaveným funkcionářem a spolupracovníkem státní tajné bezpečnosti, po převratu převzal kontrolu nad agrárním koncernem Agrofert a stal se miliardářem. Jak přesně to udělal, se nikdy neobjasnilo,“ uvádí autor další fakta o Babišovi a pokračuje: „Přesto se právě tento muž dokázal v uplynulých letech vyprofilovat jako bojovník proti establishmentu a korupci a se svým hnutím drtivě vyhrát volby,“ popisuje snad největší paradox Babišova vítězného tažení, který si mnoho Čechů zahlcených premiérovými skandály možná už ani neuvědomuje.
O nezvykle pronikavém vhledu německého autora do dění v české společnosti vypovídá mj. i jeho postřeh k významu celorepublikové demonstrace z minulého týdne, z níž jasně vyplynulo, že Babiš zdaleka neleží v žaludku jen liberálům v kavárnách hlavního města. Článek zmiňuje zprávy Evropské komise o auditu, stejně jako analýzy českých právníků, z nichž vyplývá, že je Babiš politik a podnikatel ve střetu zájmů, že možná nezákonně čerpal dotace z fondů Evropské unie a že u toho nejspíš došlo i k podvodům.
Další autorův postřeh ale přeci jen dává naději na určitý posun. „Dlouho se zdálo, jako by Babiš toto vše mohl jen ledabyle smést ze stolu – tu žoviální průpovídkou, jindy s pomocí posměšků,“ píše server. To už ale zřejmě neplatí. Jak si totiž všímá německý novinář Keno Verseck, „Babiš mezitím znervózněl a vrací údery“. Autor připomíná ostré odsudky na adresu demonstrantů, jejich údajně „nesmyslných“ protestů i další protismyslné výroky na adresu auditorů EK včetně toho o útoku na Českou republiku.
Server připomíná i známý fakt, že Babiš musel kvůli možnému střetu zájmů převést firemní podíly do svěřenského fondu, takže oficiálně už nevyvíjí obchodní činnost. „Jenže v dozorčí radě zmíněného fondu sedí jeho manželka,“ píše Spiegel.de. I toto médium už také píše o tom, že Babišovi hrozí v krajním případě i vězení. „Od okamžiku, kdy je tohle jasné, Babiš stále častěji kritizuje Evropskou komisi jako nelegitimní orgán,“ vysvětluje německý server důvod, proč si na oko proevropský český premiér v evropských záležitostech občas protiřečí.
Jakkoliv lze propadnout pocitu, že dění na české politické scéně není z Evropy vidět, opak je pravdou. Nejpozději od konce dubna, kdy televize ZDF vysílala dokumentární film o zneužívání prostředků z fondů Evropské unie, je český „Berlusconi,“ jak Babišovi v Evropě přezdívají, v hledáčku světových médií. Česku tato pozornost kromě ostudy přinese i naději na přísnější postup EU, aby její dotace nemohl zneužívat jeden politik, který si tím za evropské peníze upevňuje svoji mocenskou převahu.