„Berlusconi od Vltavy“ znervózněl, píše Der Spiegel

Premiér Andrej Babiš  (repro ČT)

Premiér Andrej Babiš | FOTO: repro ČT

K „novému pražskému jaru“ přirovnává německý zpravodajský server Spiegel.de sérii protestů proti českému premiérovi Andreji Babišovi. A svým čtenářům vysvětluje, s kým že se to česká společnost aktuálně potýká. „Proti premiéru Babišovi demonstruje čím dál víc Čechů, na které doléhají jeho korupční aféry. Ten ale kritiku odráží národoveckými proklamacemi a napadáním Evropské unie,“ píše server o demagogii nejmocnějšího českého populisty. Obsáhlý článek zasazuje Babiše mezi mocenské elity totalitního Československa a zmiňuje pochybný původ jeho majetku i jeho populistickou politiku.

Nad vůlí českých voličů musí čtenáři této trefné analýzy zůstat rozum stát. Spiegel vysvětluje, že Babiš byl „už odedávna“ součástí establishmentu. „Za komunismu byl vysoce postaveným funkcionářem a spolupracovníkem státní tajné bezpečnosti, po převratu převzal kontrolu nad agrárním koncernem Agrofert a stal se miliardářem. Jak přesně to udělal, se nikdy neobjasnilo,“ uvádí autor další fakta o Babišovi a pokračuje: „Přesto se právě tento muž dokázal v uplynulých letech vyprofilovat jako bojovník proti establishmentu a korupci a se svým hnutím drtivě vyhrát volby,“ popisuje snad největší paradox Babišova vítězného tažení, který si mnoho Čechů zahlcených premiérovými skandály možná už ani neuvědomuje.

O nezvykle pronikavém vhledu německého autora do dění v české společnosti vypovídá mj. i jeho postřeh k významu celorepublikové demonstrace z minulého týdne, z níž jasně vyplynulo, že Babiš zdaleka neleží v žaludku jen liberálům v kavárnách hlavního města. Článek zmiňuje zprávy Evropské komise o auditu, stejně jako analýzy českých právníků, z nichž vyplývá, že je Babiš politik a podnikatel ve střetu zájmů, že možná nezákonně čerpal dotace z fondů Evropské unie a že u toho nejspíš došlo i k podvodům.

Další autorův postřeh ale přeci jen dává naději na určitý posun. „Dlouho se zdálo, jako by Babiš toto vše mohl jen ledabyle smést ze stolu – tu žoviální průpovídkou, jindy s pomocí posměšků,“ píše server. To už ale zřejmě neplatí. Jak si totiž všímá německý novinář Keno Verseck, „Babiš mezitím znervózněl a vrací údery“. Autor připomíná ostré odsudky na adresu demonstrantů, jejich údajně „nesmyslných“ protestů i další protismyslné výroky na adresu auditorů EK včetně toho o útoku na Českou republiku.

Server připomíná i známý fakt, že Babiš musel kvůli možnému střetu zájmů převést firemní podíly do svěřenského fondu, takže  oficiálně už nevyvíjí obchodní činnost. „Jenže v dozorčí radě zmíněného fondu sedí jeho manželka,“ píše Spiegel.de. I toto médium už také píše o tom, že Babišovi hrozí v krajním případě i vězení. „Od okamžiku, kdy je tohle jasné, Babiš stále častěji kritizuje Evropskou komisi jako nelegitimní orgán,“ vysvětluje německý server důvod, proč si na oko proevropský český premiér v evropských záležitostech občas protiřečí.

Jakkoliv lze propadnout pocitu, že dění na české politické scéně není z Evropy vidět, opak je pravdou. Nejpozději od konce dubna, kdy televize ZDF vysílala dokumentární film o zneužívání prostředků z fondů Evropské unie, je český „Berlusconi,“ jak Babišovi v Evropě přezdívají, v hledáčku světových médií. Česku tato pozornost kromě ostudy přinese i naději na přísnější postup EU, aby její dotace nemohl zneužívat jeden politik, který si tím za evropské peníze upevňuje svoji mocenskou převahu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]