Finanční správa nechce informovat, proč bylo zastaveno šetření daňových úniků německého Agrofertu přes farmu Čapí hnízdo. Odkazuje na povinnou mlčenlivost, což potvrzuje i ministryně financí Alena Schillerová. Někdy to ale neplatí. Jak se Andrej Babiš dozvěděl o „zakleknutí“ na firmu FAU?
[ctete postid=“261200″ title=“Na počátku vzestupu Schillerové byly zametené daňové úniky Agrofertu. Jen náhoda?“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2019/07/Schillerová-daně-385×230.jpg“ excerpt=“Alena Schillerová byla v době, kdy finanční správa řešila podnět kvůli podezření z “ permalink=“https://www.forum24.cz/na-pocatku-vzestupu-schillerove-byly-zametene-danove-uniky-agrofertu-jen-nahoda/“]261200[/ctete]
V prosinci 2014 se Finanční úřad v Chemnitz obrátil na Generální finanční ředitelství s podezřením na daňové úniky firmy Agrofert Deutschland. V roce 2012 zaplatila téměř devět milionů korun za reklamní práce farmě Čapí hnízdo, podnikající v pohostinství a cestovním ruchu. Příslušný Finanční úřad pro Prahu 1 zahájil daňové řízení, jehož výsledkem nebylo ani doměření daně, ani podnět orgánům činným v trestním řízení. Kauza byla v tichosti smetena ze stolu, což dnes budí pozornost.
Finanční správa nekonala
Tento případ se znovu vynořil v souvislosti s šetřením padesátimilionového dotačního podvodu. Pražští kriminalisté a OLAF zjistili, že objem objednané reklamy Agrofertu u ztrátové společnosti Farma Čapí hnízdo dosáhl v letech 2009–2013 astronomické výše 272 milionů korun.
Policie proto nedávno zahájila vyšetřování s podezřením, že si Agrofert přes nadhodnocenou či fiktivní reklamu uměle zvyšoval firemní náklady s cílem ušetřit desítky milionů korun na dani z příjmu.
Znovu se nabízí otázka, proč jindy velmi agilní Finanční správa podnět německých kolegů odložila. Proč nešla ještě dál, když německá pobočka Agrofertu byla jen jednou z 27 firem holdingu, které si zadávaly propagaci u Čapího hnízda. Trik krátit daně přes fiktivní reklamu je poměrně běžný a finančním úřadům dobře známý.
Dnes je už tento daňový případ promlčen (nebyla tato nečinnost úmyslem?), ale v případě pravomocného rozsudku může být daň doměřena.
V konfliktu zájmů
To se odehrálo v době, kdy úřadoval dvojjediný ministr financí a majitel Agrofertu Andrej Babiš, Generální finanční ředitelství (Finanční správu) vedl pověstný Martin Janeček, a součástí jeho nejužšího vedení byla i Alena Schillerová, tehdy ředitelka Odboru právního a daňového procesu.
Logicky se nabízí vysvětlení, že v konstelaci tak fatálního konfliktu zájmů, kdy měl ohrožený Babiš na klíčových postech svoje lidi, byla motivace berňáku pohroužit se do tohoto případu nulová. Ostatně i mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka potvrdil, že firmy spadající do holdingu nikdo v této věci ani nekontaktoval.
Finanční správa je dnes tajemná jak hrad v Karpatech. Odmítá k této věci poskytnout jakékoli podrobnější informace a odkazuje se na zákonnou povinnost mlčenlivosti. Totéž prohlašuje Alena Schillerová.
„Jako ministryně financí nemám k dispozici informace ze spisů daňových poplatníků z České republiky ani z Německa. A jsem ráda, že v naší společnosti politik nemůže zasahovat do daňového řízení,“ tvrdí. Nemá k tomu prý zákonné kompetence.
Jedeme po nich
Jenže dá se tomu věřit? Jak je možné, že detailními informacemi z průběhu daňového řízení disponoval bývalý ministr financí Andrej Babiš ve známé kauze FAU Přerov? Nejenže se k nim dostal, nepochybně zevnitř Finanční správy (média o kauze psala až o rok později), ale celkové aranžmá případu působilo jako řízená operace s cílem zlikvidovat nepohodlnou konkurenci.
Připomeňme si, co tehdy odehrálo. V srpnu 2017 zveřejnil anonymní twitterový účet Julia Šumana jednu z nahrávek, na které hovořil ministr financí. „Ty naši klekli na tu FAU Přerov, takže ta je v insolvenci, obstavené účty, vagony. Teď to koupil ten Pitr a samozřejmě jedeme po nich, protože to je zločinecká banda, která dluží státu na daních 200 milionů,“ říká Babiš, který pravost výroků nezpochybnil.
Opavská firma FAU Přerov obchodující s pohonnými hmotami měla sklad v areálu chemičky Prechezy ze skupiny Agrofert. Tehdejší jednatel FAU Vojtěch Csabi hovořil o neúspěšném zájmu Prechezy firmu odkoupit. Nedlouho poté po ní začala Finanční správa vymáhat údajné stamilionové daňové dluhy a v září 2016 její areál obsadili těžkooděnci se samopaly a kohortou berních úředníků.
Takové Palermo jsme tu neměli
Přepadové komando pomocí zajišťovacích příkazů obstavilo veškerý majetek firmy a přivedlo ji do konkurzu. Zástupci FAU tehdy označili postup státu za likvidační. V téže době musela vzniknout nahrávka, ze které je patrné, že měl ministr přesné informace včetně vymáhaného dluhu, který se ještě rozrostl.
[ctete postid=“260328″ title=“Německý Agrofert si krátil daně smlouvou s Čapím hnízdem. Schillerová by měla vysvětlit nečinnost českého berňáku“ image=“false“ excerpt=“Německý podnik Andreje Babiše Agrofert Deutschland si objednal reklamní práce v “ permalink=“https://www.forum24.cz/nemecky-agrofert-si-kratil-dane-smlouvou-s-capim-hnizdem-schillerova-by-mela-vysvetlit-necinnost-ceskeho-bernaku/“]260328[/ctete]
Po jejím zveřejnění vypukl další skandál krátce poté, kdy byl Babiš odvolán z vlády kvůli podezřelému nákupu 1,5 miliardy korunových dluhopisů Agrofertu. Šéf ANO se dostal kvůli „zaklekávání“ berňáku a Celní správy, která rovněž spadá pod ministerstvo financí, pod palbu kritiky nejen opozice, ale i vládní koalice.
„Existuje velké podezření, že v případě insolvence opavské firmy FAU byla zneužita státní instituce pro likvidaci hospodářského konkurenta. To je takové Palermo, které jsme tady ještě neměli,“ prohlásil tehdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.
Babišovi oponenti zpochybňovali nezávislost Finanční správy, naopak nápadně liknavé při prověřování podezřele výhodných korunových dluhopisů Agrofertu. Žádali prošetření, jak je možné, že měl ministr financí v rozporu se zákonem přístup k živému případu.
Nevěrohodná báchorka
Po podzimních volbách téhož roku a sestavení první menšinové vlády ANO všechny Babišovy kauzy (s výjimkou Čapího hnízda) po brutálních čistkách v bezpečnostních složkách utichly. Nedořešen zůstal i únik z daňového řízení s firmou FAU, která se nevzdala a začala se soudit. Jaký je vývoj této kauzy v současné době?
FAU letos v červnu vyhrála už čtvrtý soud z pěti, mezi nimi i o nezákonné vydání zajišťovacích příkazů Finanční správy za 218 milionů korun a Celní správy za 343 milionů. Její právní zástupci se už nechali slyšet, že budou požadovat odškodnění ve výši až jedné miliardy korun. Odpovědnost úředníků za nezákonně zničenou firmu, jednu z mnoha, ovšem vyvozena nebude.
Ministryně financí Alena Schillerová může do omrzení opakovat mantru o povinné mlčenlivosti Finanční správy a jak je ráda, že u nás politici nemohou zasahovat do daňového řízení. Kauza firmy FAU Přerov názorně ukázala, že to je jen nevěrohodná báchorka.