Beroun: Zeman má k demokratické diskuzi daleko. Opačný názor neunese

()

Prezidenta Miloše Zemana dnes v Berouně nevítali jen nadšení vítači, ale také mnoho odpůrců s červenými kartami, transparenty a tibetskými či ukrajinskými vlajkami. Náš pan prezident dolních deseti milionů všem ukázal svůj geniální způsob, jak využít demagogii až na hranu – a také to, že ač předstírá dialog, k otevřené demokratické diskuzi má opravdu daleko. Kritiku prostě na Pražském hradě rádi nemají.

To, co předvádí prezident Zeman – navíc za krajské peníze, je neuvěřitelné. Pro představu těm, kdo na místě nebyli:

Spolu s Ovčáčkem hradní činitelé zpochybňují počet demonstrantů a uvádějí, že na místě byl pouze jakýsi „zájezd z Prahy“. Každý, kdo si dal byť jen na chvíli tu práci, aby zjistil, kolik lidí reálně přišlo z nádraží a kolik se přidalo až na místě, ví, že je to lež. Ovšem ty, jak víme, Hradu nevadí, i když se třeba jedná o verdikt soudu.

Pak je tu ta slavná diskuze, kde se pan prezident zajímá o názory a problémy občanů. Když je Zemanovi položen dotaz na jeho vztah k Rusku a Číně, odpoví (jako ostatně pokaždé, pravděpodobně se tyhle odpovědi naučil už dlouho dopředu) ohraným argumentem o britské královně (která vyvěšuje vlajky na počest představitelů všech zemí) či americkém prezidentovi. Bohužel jsme nikdy z žádné země neslyšeli, že by byli lidé s jiným názorem zatýkáni nebo že by někdo posílal kontroly do budov, kde jsou vyvěšeny tibetské vlajky.

A takhle je to se vším. Prezident nikdy na otázku neodpoví a když se mu náhodou povede tázajícího neurazit, odvede řeč jinam. A nakonec samozřejmě nezapomene zmínit, že on je náš hrdinný bojovník v čele českého národa, který nás brání před invazí migrantů.

Nesmíme ale zapomenout na chování k těm s jiným názorem. Zeman i Ovčáček rádi odsuzují fakt, že na ně lidé pískali nebo pokřikovali. Za celou „diskuzi“ dostalo prostor sedm lidí, odpůrci i příznivci. Asi nikdo si nemůže myslet, že je něco nenormálního na tom, že dav odpůrců prostě na někoho píská – ostatně jenom to je projev neandrtálců, když příznivci tleskají, je to v pořádku.

Čekat logickou, věcnou či alespoň rovnocennou diskuzi, je zbytečné. Pro příště by ale bylo férové přiznat, že Zeman organizuje setkání se svými fanoušky, nikoli se všemi občany. Takhle to totiž prezidenti dolních deseti milionů dělají.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]