Besídka Jany Bobošíkové aneb Manipulativní volební propaganda pro Andreje Babiše

Jana Bobošíková, Hana Lipovská (Pavel Šmejkal / FORUM 24)

Jana Bobošíková, Hana Lipovská | FOTO: Pavel Šmejkal / FORUM 24

Nový díl pořadu Jany Bobošíkové se na facebooku jmenuje „1. volební vysílání Aby bylo jasno.“ Ale na YouTube jej najdeme pod jménem „První prezidentská debata: neschopná ČT, prázdný generál, který neví, která bije. Překvapil Babiš.“ A měl by být povinně promítán studentům žurnalistiky jako odstrašující příklad propagandy vydávané za novinařinu. Není to publicistická diskuse, ale volební agitka Andreje Babiše.

Odpudivý příklad politického marketingu, který se snaží tvářit jako novinařina. Besídka je tak trapná, že je divákovi stydno. Ale možný podvědomý motiv, který paní Bobošíkovou k tak pitoresknímu pořadu tlačí, najdeme v diskusi k videu na facebooku. Jedna z Babišových fanynek výslovně píše, že by byla Jana Bobošíková dobrou ředitelkou České televize.

Tolik moudrosti u jediného stolu?

Pouták na besedu dí: „Jana Bobošíková a Hana Lipovská v diskusi nad fakty s kolegou Petra Pavla ze speciálního kurzu Zpravodajské správy Generálního štábu ČSLA dr. Pavlem Benešem a politologem prof. Petrem Drulákem v záznamu živého streamu natočeného po prezidentském duelu na ČT.“

()

Pořad je zjevně určen pro jiné diváky, než jsem já. V diskusi totiž vidím nadšené ohlasy Babišových fanynek a fanoušků. I když je besídka Jany Bobošíkové až bolestně manipulativní a hloupá, tak ta její ryzí, neskrývaná a na lžích postavená volební propaganda pro Andreje Babiše jeho stoupence uchvátila. Myslím, že je to dobrá ukázka jejich vnímání.

Hned na začátku besídky se účastníci shodnou: Diskusi v ČT mezi Petrem Pavlem a Andrejem Babišem vyhrál Babiš. Málo se tam prý mluvilo o Pavlově minulosti za socialismu. Tématem se stala i paní Eva Pavlová a paní Bobošíková zdůrazní jako její negativum, že studovala vojenskou školu a byla v KSČ. Jana Bobošíková ve svazácké uniformě vítala na Staroměstském náměstí Gustáva Husáka kyticí karafiátů. Rudých. Mohla to být mladická nerozvážnost. Když ve svých čtyřiačtyřiceti letech kandidovala na prezidentku jako kandidátka za KSČM, už to mladistvá nerozvážnost být nemohla.

„Babiš byl na straně hlídaných, Pavel na straně hlídačů. Babiš sháněl v zahraničí devizy, aby ten režim prosperoval, Petr Pavel byl připravován na to, aby byl dýkou, která bude západu vražena do zad,“ děl profesor Drulák. Což je – vzhledem k dostupnosti řady konkrétních dokladů o Babišově fungování v StB i skutečnosti, že Petra Pavla zastihla revoluce jako studenta, skutečně pozoruhodné. Ale má to svou poezii. Dýka vražená do zad zlým rozvědčíkem – fakt dobrý.  Prezidenta Dýka – to by se mělo pro svou kulturní hodnotu tesat do h…  hodně tvrdé žuly. Aby to vydrželo i příštím generacím.

Generál Pavel prý neříkal v besedě na ČT pravdu celou, ale zamlžil ji, děl Pavel Beneš. Celý projev Andreje Babiše v té besedě ve skutečnosti byl jedno dlouhé mlžení, přelhávání a vytváření clony. Podle hosta paní Bobošíkové mlžil Pavel. Babiš svým billboardem „nejsem voják“ dle diskutérů vojáky nezneužívá, Babiš by prostě chtěl přispět k mírovému řešení. Zato Pavel má tvrdou válečnou rétoriku, přitvrdil muziku pan Drulák.

Chudák Hana Lipovská

Bobošíková pověřila Hanu Lipovskou rešeršovat téma války. Paní doktorka Lipovská cituje Hospodářské noviny, že před válkou v Jugoslávii čeští důstojníci, ne politici podpořili vojenský zásah. To má doložit, že války ve skutečnosti vyvolávají vojáci, ne politici – jak říkal Petr Pavel. Připomínám – Lipovskou jako zlo prezentovaný zásah proti Srby prováděné genocidě v Jugoslávii byl naprosto oprávněný a potřebný, genocidu zastavil. Paní Lipovská však tuto historickou událost uvádí jako něco špatného, jako protiargument proti volbě Petra Pavla.

Prezidentská kampaň Andreje Babiše (ANO) (Pavel Hofman / FORUM 24)

Je to tak zoufale trapné, že je mi paní doktorky skoro líto. Proč s takovým zadáním neposlala paní Bobošíkovou do háje? Pak Hana Lipovská cituje Churchilla. Pak ji paní Bobošíková pověřila studiem Čapka, a ona vzpomene Bílou nemoc a postavy Maršála a doktora Galéna. Cituje válkychtivé výroky Čapkova negativního hrdiny – Maršála, a zazní řečnická otázku, zda je Pavel spíše doktor Galén, nebo spíše Maršál. Pavel Beneš na férovku vysvětlí, že Maršál je Petr Pavel, a klaďas doktor Galén je Andrej Babiš. Šel jsem si vzít prášek na uklidnění.

Jak jsem se vrátil, Beneš dodal, že je nebezpečné chtít vyhrát válku. Šel jsem si pro další prášek. Profesor Drulák pak zdůraznil, jak Babiš v ČT mluvil věcně. V realitě Andrej Babiš neřekl v ČT jedinou konkrétní věc, šly z něj jen fráze, útoky a mlžení. Beneš přihodí, že Pavel nevybudoval nic, ale Babiš zaměstnává čtyřicet tisíc lidí. Hana Lipovská ostře zkritizuje doktora Halíka, který protestoval proti zneužívání Pražského Jezulátka Andrejem Babišem ve volební kampani. Drulák vysvětlí, že Petr Pavel je kandidátem Spojených států. Beneš plynule na výrok naváže. Sdělí, že Petr Pavel ví, jaké úkoly zde má prosadit. Někdo mu prý řekl, že bude prezidentem. Pomáhá mu pan Kolář. Slova, že je Petr Pavel agentem amerického imperialismu, nezazní, ale jistou opatrnost v tomto smyslu diskutující naznačí. Pavel, agent sí aj ej, je nebezpečnej a je zlej!

Následně je slečně Lipovská opět vyzvána paní Bobošíkovou, aby, jak jí pověřila prověřit, referovala o tom, kde se vzalo spojování Petra Pavla se Spojenými státy. Paní Lipovská plní zadání a odříká, že v rozhovoru pro Deník N generál mluvil o tom, jak prožíval okupaci v roce 1968. A paní Lipovská to hodnotí negativně. Generálovi bylo tehdy sedm let, takže měl na sovětskou okupaci jistě zralý a důkladnými znalostmi historie a politologie podložený názor. Jako každý jiný sedmiletý. Poté se v besedě řečí, že pan Kolář má vazby (HA!) na USA. Připomínám – byl tam velvyslancem, takže to asi jinak, než že tam má kontakty a vazby, nejde. Ale beseda asi měla říct, že má generál Pavel nějaké hodně, ale fakt podezřelý kontakty v ráji imperialistů – USA! Ne-li je jejich emisarem, agentem a loutkou.

Andrej Babiš se svou manželkou Monikou (ČTK)

Profesor Drulák pak před koncem besedy podtrhne, že projev Andreje Babiše v ČT byl „celkem věcný a racionální.“ Babišův projev v duelu na ČT byl ve skutečnosti inkoherentní blábol, který snese srovnání s legendárním vystoupením Milouše Jakeše, posledního socialistického hlavního komunisty, na Červeném hrádku. Kdyby šlo o hodinovou výpověď jedné temperamentní ženy, dal by se celý pořad chápat jako pokus přelhat kdykoliv na internetu realitu duelu kandidátů na ČT. Kde se Babiš úplně znemožnil. Ale to nebyly výpověď jedné histrionské ženy – slečna Lipovská citovala z otevřených zdrojů i klasiky, a paní Bobošíková byla moderátorkou. Tu opravdovou ostudu, to plácání přesného opaku reality, přelhávání pravdy zajistili dva ctihodní gentlemani. A pak že je hysterie ženskou poruchou!

Čtenáři potvrzují: Jde o volební propagandu pro Babišovy fanoušky

Z diskuse na Facebooku pod tou roztomilou besídkou zvláštní vysílací relace, pro kouzlo původního jazyka ponecháno v původním znění bez korektur:

Jarmila Nalevanková: Jediné Babiš prezident.

Dana Kindlova: Moderátor by měl za svoji nestanoví dostat padaka… tady je jasné co je ČT ZAČ

Dana Kindlova: Dobre jim to Babiš nandal. Je vidět,že Pavel má naučené fráze,to samé ČT

Darina Bubencikova: Nesmí se tam dostat generál….jinak česká republika zkolabuje a padne,bude zde Ukrajina.

Věra Skalová: Bylo to účelové Řezniček p.Babišovi skákal do řeči a dával mu jako první otazky aby p.Pavel si mohl rozmyslet odpověď ani mu nezkrátil čas na závěr

Michala Michalka: Ano, mají strach z Babiše,proto mu škodí,

Lukáš Makuňa: Mi generála nechceme ať táhne na Ukrajinu i s fialovými hnusem

Prezidentský kandidát Petr Pavel (ČTK / Švancara Petr)

Veronika Komínková:  Babiš debatu vyhrál a moderátor by měl dostat výpověď. Takové diletantství jsem dlouho neviděla. O podjatosti nemluvě. A to Babiše opravdu nemusím.

Petra Kulhava: Měl by Babiš vyhrát volby, aspoň by pětikolka neměla všude na významných pozicích své lidi, někdo současné vládě musí oponovat, jako jediný mluví o míru.. Já mám jasno volím 7

Ludmila Janošová: ČT by si měla takové ,, programy,, financovat sama a nepožadovat po koncesionářích poplatky. Nesnáším lži a ČT lže jak když tiskne a navíc je to podrazácké médium.

Vít Barnaš: Babiš na hrad. Naše vlastizradna vláda na hrad Mirov

Mirka Zenca: Vážní, přátelé, vulgarita a štvavá kampaň, proti AB,je jen díky strachu,aby nevyhrál. A média, naše,by měla být nestranná, ale nejsou a jsou provládní

Gabriela Bartakova: Babiš to zvládl je tu pro Česko!!! Pavel prázdno moderátor na facku

Jan Pivarci: Je zajímavé, kolik je na akcích generála Ukrajinců. Najednou bez vlajek a anonymních. Má to být pátá kolona Ukrajiny, která ovlivňuje českou politiku a ještě nás stojí miliardy korun?

Michal Bažík: Špína Petra Pavla, médií a pětikolace je mor této země!!!!! Toto by měla vysílat televize!!!!! Babiš na hrad velké díky paní Bobošíkové

Proč?

Tak se jmenoval film o fotbalových rowdies, co v osmdesátých letech rozbili vlak, kterým jeli fandit. Ptám se podobně. Jana Bobošíková nebyla nějakou Babišovou fanynkou, jejím favoritem byl odnepaměti Václav Klaus. Co ta změna? Zachutnaly jí kostelecké špekáčky? Možná je vysvětlení jednodušší, než jsme čekali, a paní Bobošíková doufá, že za takovou agitku by jí Babiš v případě zvolení nějak odměnil. Jak by se mohl revanšovat, píší v diskusi samy Babišovy fanynky. Například Kamila Šeděnková: Paní Bobošíková opět super. Děkujeme. Byla by to perfektní ředitelka ČT.