Bez deníčku nevěděla. Nerudová se zamotala do příběhu s notesem

Bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová (Štěpán Neubauer / se souhlasem)

Bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová | FOTO: Štěpán Neubauer / se souhlasem

Danuše Nerudová, která patří do trojice favoritů prezidentské volby, se v jednom z posledních rozhovorů zamotala do svého příběhu s notesem. Nejde přitom o banalitu. Moderátorky DVTV kandidátku na prezidentku konfrontovaly se záznamem a fotografiemi z jednoho z kvízů, které kandidáti před několika týdny vyplňovali. Ze záběrů vyplývá, že Danuše Nerudová pravděpodobně využila svůj notes jako tahák.

V bloku měla poznamenaná data, kdy Česká republika vstoupila do EU a NATO, na což ve zmíněném testu odpovídala. Moderátorky ji upozornily, že po tom, co si notes otevřela, tak v testu přepisovala odpovědi. Nerudová se však v rozhovoru v DVTV brání.

()

„Já jsem do žádného taháku nekoukala. Narážíte asi na můj černý deníček. To je deníček, ve kterém mám zápisky z diskuzí. Věřte mi, že když člověk chodí do diskuzí, tak když je tam pět nebo šest kandidátů, tak velmi často trvá, než se na něho dostane řada, a chce reagovat na někoho, takže si zapisuje zajímavé věci. Je to deníček, kde mám spoustu věcí,“ brání se Danuše Nerudová. V další větě ale při pohledu na fotografii stránky „deníčku“ přiznává, že tam má uvedeno, kdy které státy do EU a NATO vstupovaly.

V další části rozhovoru potom kandidátka říká, že kdyby dostali před vyplňováním testu pokyn, že nesmí mít u sebe žádné „deníčky“, tak by ho neměla. Zároveň potvrzuje, že její studenti nic takového při testech mít nesmějí. Následně moderátorky ubezpečila, že všechny odpovědi má v hlavě a v „deníčku“ má zápisky a vyzvala je, aby ji vyzkoušely.

Na to skutečně došlo a Danuše Nerudová při odpovídání na otázky, které patrně řešila před několika týdny s pomocí „deníčku“, fakta tentokrát částečně nevěděla. Vstup ČR do EU zodpověděla správně. Řekla rok 2004, což mimo jiné v tomto rozhovoru o několik minut dříve zaznělo z úst moderátorky. Správně řekla měsíc květen. Nevěděla ale termín vstupu ČR do NATO. Tady se spletla o tři roky. Odpověděla, že v roce 2002 namísto 1999.

Kandidátce na prezidentku se příliš nedařilo ani v kvízu v rámci rozhovoru na webu novinky.cz, kde chybně odpověděla na všech pět položených otázek. Nevěděla například, kdo je pražským arcibiskupem.

Pro srovnání, její protikandidát Petr Pavel odpověděl několikrát chybně v kvízu s dětmi na základní škole v pořadu k Tabuli!. Mnohem více však vešel ve známost rozhovor, který s dětmi ne příliš úspěšně učinil Andrej Babiš. Obžalovaný expremiér sklidil posměch nejen ve školní třídě. Ten se veřejným debatám s ostatními kandidáty, nebo moderátory, kteří mu nejsou nakloněni, vyhýbá. Aktuálně odpovídá na otázky soudce v jeho kauze Čapí hnízdo a na otázky svého poslance Aleše Juchelky, se kterým objíždí kulturní domy po ČR.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články