Bez emocí a odvážných nápadů to Petr Fiala a koalice SPOLU můžou zabalit. Inspirovat se lze od nové iniciativy

Lídři koalice SPOLU – Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Marian Jurečka  (ČTK)

Lídři koalice SPOLU – Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Marian Jurečka | FOTO: ČTK

Skupina členů Občanské demokratické strany přišla s iniciativou s názvem Česko.plus. Na svých webových stránkách zveřejnili dvanáct bodů pro modernizaci České republiky, kterými se rozhodli zapojit do debaty o připravovaném volebním programu. Jde o důležitý impuls, který ODS, ale nakonec i celá koalice SPOLU před říjnovými volbami do poslanecké sněmovny potřebuje. Podstatnější než jednotlivé konkrétní body přitom je schopnost vstoupit na scénu natolik výrazně a viditelně, aby si toho všichni ostatní všimli a měli potřebu na to reagovat, a zároveň, aby to mělo pevný základ, jako celek to dávalo smysl a nebyly to jen líbivé výkřiky.

Zmíněná iniciativa je významná především tím, že se snaží stočit pozornost k programu a konkrétním tématům a přitom z ní čiší odvaha, energie a svěží vítr. Některé body v ní uvedené mají skutečně schopnost zaujmout a stát se předmětem bouřlivé diskuze. Právě v tom by nakonec mohla být velmi užitečná – mohla by ukázat občanským demokratům a jejich koalici s TOP 09 a KDU-ČSL směr, poskytnout jim zásadní podněty a popostrčit jejich lídry k tomu, aby před volbami působili výrazněji.

Eric Drooker

Jestli nechtějí v podzimních volbách propadnout a odnést si výsledek kolem patnácti procent hlasů, nebo možná i méně, nesmí se bát přijít s něčím razantním a třeba i lehce provokativním. Koneckonců situace, ve které se nacházíme, si o odvážné nápady vysloveně říká.

Pokud je někdy vhodný čas na smělé a neotřelé návrhy a zároveň na nějakou větší vizi, která nás probudí z letargie a zvedne ze židle, je to právě teď, kdy se na nás valí spousta problémů, které bude muset řešit příští vláda, a jedinou cestou, jak si s nimi poradit, je mít trochu kuráže, skočit do toho po hlavě, přijít s něčím novým a dívat se trochu více do budoucnosti.

Na webových stránkách iniciativy se píše: „Současná krize urychlila a prohloubila celosvětové trendy. V nadcházejících volbách se bude rozhodovat o tom, zda se Česká republika stane zemí, která udává tempo, nebo zemí, která pouze reaguje na dění kolem. Chceme sebevědomou zemi, kde budou hrát prim technologie a inovativní přístup napříč obory. S cílem modernizace naší země my, níže podepsaní členové ODS, předkládáme do diskuze o připravovaném volebním programu následující body.“

Některé jsou očekávatelné a hovoří se o nich už delší dobu. Jiné jsou překvapivé, novátorské a do jisté míry kontroverzní a může kolem nich nastat docela povyk a vyostřená debata. Pokud však chce koalice SPOLU uspět, musí mít ambici přicházet s návrhy a řešeními, které zaujmou a vzbudí alespoň nějaké emoce – a to i kdyby mělo jít z velké části o nesouhlasné reakce a kritiku. Pořád je lepší, když si koalice u svých politických nepřátel nebo i svých budoucích koaličních partnerů vyslouží nesouhlas a ostrá slova, než když bude na okraji zájmu a pes po ní neštěkne.

Blockchain, programování a konec podpory dabingu

Uvedených dvanáct bodů pro modernizaci Česka má v tomhle ohledu celkem velký potenciál. Stačí si je projít jeden po druhém. Iniciativa navrhuje investovat jeden bilion korun do infrastruktury, a to nejenom do dokončení dálniční sítě, ale také do vysokorychlostního internetu, do letiště či vysokorychlostní železnice, tak abychom z Prahy do Vídně, Berlína a dalších evropských metropolí mohli jezdit rychlostí až 400 km/h.

Danuše Nerudová (Mendelova univerzita / se svolením autora)

Chce také zrychlit výstavbu, abychom v „jednoduchosti“ získání stavebního povolení nebyli na 157. místě na světě, hůř než Kamerun, ale abychom se dostali na úroveň Dánska, které je na 4. místě a ze zemí Evropské unie dokonce na prvním. Další bod pak míří na digitalizaci státu: „Zařídíme, aby 90 % úředních podání, jako například daňové přiznání, žádost o vydání řidičáku nebo občanky mohl každý vyřídit ze svého mobilu. Žijeme v 21. století a fyzická návštěva úřadu není potřeba,“ uvádí na svém webu skupina občanských demokratů.

Velmi zajímavé jsou i další návrhy: připravíme Česko na blockchain, naučíme děti programovat, angličtina od první třídy a ani koruna z veřejných peněz do dabingu. Všechny tyhle body mohou rozpoutat žádoucí debatu. Programování je jistě velké téma, stejně tak podpora vzniku a rozvoje nových oborů na středních a vysokých školách, jako game design, digitální grafika nebo kyberbezpečnost, kterou iniciativa navrhuje.

To samé platí u výuky angličtiny, u které nejde jen o to, aby se s ní začalo co nejdříve, ale aby byla zaměřená na schopnost rozumět a mluvit. Konec veřejné podpory dabingu míří stejným směrem. Ohledně blockchainu pak iniciativa dodává: „Nastavíme právní prostředí tak, aby se Česko mohlo stát globálním hubem dnešního digitálního světa. Od kryptoměn a jejich burzy po robotizaci průmyslu. Zabráníme dvojímu zdanění a umožníme každému, aby mohl jednoduše investovat svoje peníze. Ať už jde o jednotlivce, firmy nebo zahraniční investory.“

Návrhy budící rozruch

Není nutné zmiňovat všechny body, které iniciativa uvádí. Poslední tři si ale vyzdvihnout zaslouží už jen z toho důvodu, že mohou způsobit určité pozdvižení: snížíme náklady na státní správu o polovinu, dokončíme privatizaci a otevřeme u nás základnu NATO. Ty si samozřejmě zaslouží podrobné rozpracování a důkladnou diskuzi.

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) a předsedkyně rozpočtového výboru poslanecké sněmovny Miloslava Vostrá (KSČM) (ČTK)

Snížení nákladů na státní správu zní velmi ambiciózně a je otázka, zda ho lze dosáhnout cestou, kterou iniciativa navrhuje: „Zrušíme zbytečné úřady jako například Výzkumný ústav práce a sociálních věcí nebo CzechTourism. Spolu s nimi omezíme přebujelou agendu a ušetříme i díky digitalizaci státní správy. Vystoupíme z nefunkčních mezinárodních institucí, zejména z postsovětských bank.“

U dokončení privatizace je pak důležité to, jakým způsobem by probíhala a čeho přesně by se týkala. Členové iniciativy například ve svém výčtu nezmiňují energetiku a polostátní společnost ČEZ: „Zmenšíme stát. Nepotřebujeme stát, aby vařil pivo, rozvážel poštu ani aby každoročně vytvářel pochybné zakázky na těžbu dřeva ve státních lesích. Privatizujeme zbývající firmy ve státním vlastnictví a výtěžek z jejich prodeje použijeme na modernizaci Česka.“

To všechno jsou otázky, které patří do předvolební debaty. Klíčové ovšem je to, aby se nějaká debata vůbec vedla a aby ODS a koalice SPOLU přišly s něčím, nad čím se dá diskutovat, co nenechá chladným ani jejich příznivce, ani jejich odpůrce a čím se od ostatních uskupení odliší. Pokud to nedokážou, můžou to rovnou zabalit. Iniciativa Česko.plus ukazuje jednu z možných cest, kterou se lze vydat. A bez ohledu na to, zda s ní souhlasíme nebo ne, je třeba uznat, že je výrazná a že si říká o reakci, což je právě to, o co by Petr Fiala, Markéta Pekarová Adamová a Marian Jurečka měli usilovat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články