Bez ohledu na rozsudek Babiš prohrál už dávno. Kvůli tomu, co provedl svému synovi

Andrej Babiš (ANO) (Pavel Šmejkal / FORUM 24)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Pavel Šmejkal / FORUM 24

Andrej Babiš v pátek přednesl svoji dlouhou závěrečnou řeč před soudem, který řeší jeho zřejmý dotační podvod. Následný rozsudek pravděpodobně padne v pondělí. Ať už bude Andrej Babiš z pohledu práva vinen, nebo nevinen, je jednoznačné, že lidsky prohrál už dávno. Ne v průběhu vyšetřování a dokazování. Nikoli až nyní u soudu. Z morálního hlediska prohrál už ve chvíli, kdy tento pravděpodobný dotační fígl začal dávat dohromady. Přesněji řečeno ve chvíli, kdy ho napadlo do celé hry zatáhnout svého syna.

Právě to je na celé kauze to nejhorší. Že se miliardář rozhodne trikem získat padesát milionů korun, které jsou určené pro drobné zemědělce a venkov, to není až tak mimořádné. Možná i sám Babiš by našel ve své kariéře momenty, za které by si zasloužil stát před soudem ještě více, než za své nelegálně dotované luxusní letní sídlo jménem Čapí hnízdo.

Co na této kauze skutečně mrazí a za co paradoxně souzen není, je fakt, že celý plán pravděpodobně upekl s tím, že k získání oněch padesáti milionů využije svého syna. A když už ho využil, nepřišlo to, co by normální táta udělal. Neomluvil se, neřekl, že vše bere na sebe, a nesnažil se z této kauzy evidentně nevinného syna dostat. Naopak.

Hlavním selháním Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo je to, co provedl svému synovi. Tento příběh je jako vystřižený z děsivého thrilleru. A to od začátku až do těchto dnů. Pojďme se na to podívat.

()

U soudu zaznělo, že v době, kdy měl Andrej Babiš mladší údajně podepisovat jedny z prvních dokumentů týkající se Čapího hnízda, nebyl v Praze, ale v USA, což mají dokazovat výpisy z platební karty. Tedy už na samém začátku na AB juniora nikdo ani nehrál hru, že by budoucí luxusní areál měl být nějakým způsobem jeho, nebo by měl být reálně zapojen do projektu. Jeho podpis se na dokumentech prostě objevil. Jednoznačně nejděsivějšími momenty kauzy jsou chvíle, kdy otec nechal svého syna nejprve „vyšetřit“ u své političky, aby juniora následně její manžel, ruský občan a řidič Agrofertu, narychlo převezl na Krym. Tam na něj měl „dohlížet“, dokud se juniorovi nepovedlo uniknout přes Slovensko zpět za matkou do Švýcarska.

Andrej Babiš ml. se potom k případu několikrát vyjadřoval v jasný neprospěch svého otce. V jednu dobu junior zmizel ze scény a přestal komunikovat. Došlo k tomu po tom, co si s ním jeho otec zaletěl do Švýcarska zahrát šachy, jak sám Babiš starší vyprávěl.

Další díl tohoto hororového příběhu přišel při současném soudním jednání. Už od začátku se Babiš starší a jeho právníci snažili juniora znevěrohodnit a učinit z něj člověka, jehož výpověď by soud neměl nijak uznat. Ještě tento týden Babiš před soudem svého syna pomlouval. Řekl mimo jiné, že děti trpící schizofrenií své rodiče nenávidí a mohou je i zabít.

V trestně-právní rovině v této kauze samozřejmě jde o padesát milionů a dotační podvod. V té osobní rovině a vztahu otec- syn je to ale mnohem, mnohem horší. Babiš se projevil jako odporný člověk. Tím prohrál.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články